Kryminalny jubileusz Dramatycznego

2009.12.10 00:00
"Pomysł na morderstwo" rozpoczyna serię spektakli kryminalnych w Teatrze Dramatycznym - mówi Piotr Dąbrowski, dyrektor teatru i odtwórca jednej z ról w najnowszym przedstawieniu.

Sztuka Brytyjczyka Edwarda Taylora to z jednej strony trzymający w napięciu thriller, a z drugiej pastiszowa gra konwencjami i motywami literatury kryminalnej. Reżyseruje ją Jerzy Bończak. - Po raz pierwszy będę robić coś innego niż do tej pory - nie komedię i nie farsę. Bardzo się z tego cieszę i jestem ciekaw efektu - przyznał.

Sztukę Taylora podsunęła mu tłumaczka Elżbieta Woźniak, która przekładała wiele fars przez niego reżyserowanych. Bończak wspominał też, że grał w "Pomyśle na morderstwo" wystawianym piętnaście lat temu w warszawskim Teatrze Kwadrat. - Bardzo lubiłem tę rolę i po 15 latach postanowiłem wrócić do tej sztuki. Charaktery nie odbiegają mocno od tego, co zaproponował autor. Jest to bardzo dobrze napisany kryminał. Jednak w sensie inscenizacyjnym, scenografii, oprawy muzycznej i temperamentów aktorskich będzie to inny spektakl niż ten sprzed 15 lat - mówi reżyser.

"Pomysł na morderstwo" to historia dwóch przyjaciół Paula Riggsa (Piotr Dąbrowski) i Harolda Kenta (Krzysztof Ławniczak), którzy w spółce piszą powieści kryminalne. Jeden z nich jest bardzo zdolny, a drugi tylko... pracowity. Jednak wzajemnie się uzupełniają. Zaczynają pracę nad nową książką. Zastanawiają się nad oryginalnym... pomysłem na morderstwo. Rozmawiają, ale jeden z nich zastawia na drugiego morderczą pułapkę. Nie wziął jednak pod uwagę, że życie potrafi napisać najbardziej zaskakujący scenariusz.

Pomiędzy panami pojawia się piękna kobieta, żona jednego z nich i kochanka drugiego. W tej roli Anna Korcz. - Gram kobietę, która bierze udział w spisku. Jestem trochę taką "ozdobą", ale zrobię wszystko, by widzowie moje krótkie pojawienia na scenie zapamiętali nie tylko za sprawą czerwonego wdzianka - opowiada aktorka. W Teatrze Dramatycznym w Białymstoku gra po raz drugi. Przed kilkoma laty wcieliła się w Lady Makbet w inscenizacji szekspirowskiego dramatu zrealizowanej przez Jerzego Zelnika. W sztuce zobaczymy też Piotra Półtoraka jako Inspektora Egana. Scenografię przygotowała Klaudia Solarz, kostiumy - Ewa Borowik.

Premiera "Pomysłu na morderstwo" 12 i 13 grudnia o godz. 19 na dużej scenie. Będzie to główny punkt programu jubileuszu 65-lecia, który obchodzi Teatr Dramatyczny. Przygotowano też inne atrakcje. W piątek, 11 grudnia wernisaż wystawy fotografii "Dramatyczni" Konrada Adama Mickiewicza oraz promocja niezwykłej książki kucharskiej "Teatr od kuchni".

Zobacz fotoreportaż: Spektakl "Pomysł na morderstwo"

andy

1430 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39