Kto dostanie Nagrodę Kazaneckiego? Spotkanie z nominowanymi autorami

2017.03.01 10:55
Natalia Fiedorczuk, Aneta Prymaka-Oniszk, Piotr Janicki i Szymon Teżewski, czyli nominowani do XXVI Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego, będą gośćmi spotkania, które odbędzie się w czwartek w CLZ.
Kto dostanie Nagrodę Kazaneckiego? Spotkanie z nominowanymi autorami
Fot: Anna Dycha
Uroczysta gala wręczenia Nagrody Kazaneckiego w 2016 r.

Natalia Fiedorczuk otrzymała nominację do XXVI Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za książkę "Jak pokochać centra handlowe". Z zawodu psychopedagożka, ale też kompozytorka, wokalistka i publicystka. Pracuje jako animatorka kultury, zajmuje się aktywizacją obywatelską w społecznościach lokalnych. Pisała o muzyce, o internecie, estetyce i mieszkalnictwie. "Jak pokochać centra handlowe" to jej prozatorski debiut, za który zdobyła Paszport Polityki 2016.

Z kolei Aneta Prymaka-Oniszk zdobyła nominację za książkę "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy". Dziennikarka, publikowała m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Polityce", "National Geographic", kwartalniku "Karta". Współuczestniczyła w tworzeniu Centrum Nauki Kopernik, była rzeczniczką prasową podczas budowy i otwierania instytucji. Od 2014 r. prowadzi stronę internetową biezenstwo.pl.

Piotr Janicki został nominowany za książkę "13 sztuk". Jest poetą urodzonym w Białymstoku, obecnie mieszka w Supraślu. W 2006 r. wydał tom wierszy "Nadal aksamit". Za drugą książkę poetycką "Wyrazy uznania" (2014) otrzymał Literacką Nagrodę Gdynia 2015. Współautor portalu "Cyc gada", drukował wiersze w branżowych pismach.

I ostatni nominowany to Szymon Teżewski. Nominację zdobył za książkę "Eteromanka". Teżewski to programista, który po studiach wrócił w rodzinne strony, do Augustowa. Zafascynowany własnym regionem i jego zanikającą specyfiką, którą stara się ciągle poznawać i oddać w swojej twórczości.

Kapituła Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego - w składzie: Halina Kazanecka, Dariusz Kiełczewski, Jarosław Klejnocki, Marek Kochanowski, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Justyna Sobolewska, Danuta Zawadzka i sekretarz Kapituły Danuta Anna Pieciul - z listy nominacji wytypuje kandydata do Nagrody Literackiej i przedłoży swoją opinię do rozpatrzenia Prezydentowi Miasta Białegostoku.

Spotkanie z nominowanymi do Nagrody odbędzie się 2 marca godz. 18.30 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Poprowadzi je Andrzej Bajguz. Wręczenie Nagrody planowane jest na 24 marca.

Zobacz też: Spotkanie autorskie z nominowanymi do XXVI Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1405 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39