Kto otrzyma Nagrodę Kazaneckiego? Znamy nominowanych

2019.01.21 13:48
4 pozycje zostały nominowane do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Kapituła ogłosiła nominacje do nagrody za najlepszą książkę 2018 roku.
Kto otrzyma Nagrodę Kazaneckiego? Znamy nominowanych
Fot: Dawid Gromadzki/UM Białystok
Anna Kowalska i Mira Łuksza - ubiegłoroczne laureatki Nagrody Kazaneckiego

W piątek (18.01) członkowie zespołu stałego Kapituły Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego - Marek Kochanowski (przewodniczący), Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Dorota Sokołowska - ustalili listę nominacji do 28. nagrody.

Na liście nominacji do nagrody za najlepszą książkę 2018 roku znalazły się cztery pozycje:

- [bez tytułu], Piotr Janicki, Wydawnictwo j, Wrocław 2018,
- "Po wsze czasy", Iwona Menzel, Wydawnictwo MG, Warszawa 2018,
- "Jeremiasz", Piotr Nesterowicz; Wydawnictwo W.A.B./GW Foksal, Warszawa 2018,
- Krzysztof Czyżewski, za całokształt dotychczasowej twórczości z uwzględnieniem książki "Żegaryszki", Wydawnictwo Pogranicze, Sejny 2018.

Do Nagrody Literackiej za 2018 rok zostało zgłoszonych 27 tytułów (zobacz pełną listę).

- Liczba zgłoszonych pozycji świadczy o dużym zainteresowaniu nagrodą i o tym, że jest ona coraz popularniejsza - powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. - Laureata 28. edycji poznamy 22 marca.

Kandydata do nagrody za 2018 rok z ustalonej listy nominacji wskaże - w formie opinii przedkładanej prezydentowi Białegostoku - kapituła w pełnym składzie: Halina Kazanecka, Jarosław Klejnocki, Marek Kochanowski, Krzysztof Korotkich, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Dorota Sokołowska, Jolanta Sztachelska, sekretarz kapituły Danuta Anna Pieciul.

Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. W. Kazaneckiego przyznawana jest od 1991 roku. Otrzymują ją twórcy związani z Podlasiem, którzy piszą o regionie bądź ich książki zostały wydane w Białymstoku. Kandydatów do konkursu zgłaszają instytucje kultury, stowarzyszenia zawodowe, twórcze i kulturalne, redakcje środków masowego przekazu i inne podmioty. Zgłoszenia dotyczą utworów z różnych gatunków literackich, za wyjątkiem antologii, opracowań, publikacji naukowych i maszynopisów.

Laureatkami Nagrody Literackiej za 2017 rok zostały Anna Kamińska za książkę "Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej" oraz Mira Łuksza za całokształt twórczości, z uwzględnieniem książki "Rodosłów".

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1433 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39