Kto pobiera najwięcej świadczeń 500 plus w Podlaskiem?

2023.10.16 12:53
Od początku roku z programu "Rodzina 500 plus" w całym kraju skorzystało 7,87 mln dzieci, a w województwie podlaskim 227 tys.
Kto pobiera najwięcej świadczeń 500 plus w Podlaskiem?
Fot: Materiały prasowe

Wnioski o świadczenie 500 plus na obecnie obowiązujący okres można było składać od 1 lutego do 30 czerwca br. Na bieżąco do programu mogą już dołączyć tylko dzieci, których rodzice zapomnieli złożyć wniosek o wsparcie oraz te nowonarodzone. W przypadku tych pierwszych świadczenie zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku. Natomiast rodzice nowonarodzonych dzieci mają 3 miesiące na złożenie dokumentów, by uzyskać świadczenie od dnia urodzenia dziecka.

- W województwie podlaskim od początku roku do ZUS-u wpłynęło 141 tys. wniosków, w całym kraju 5 mln. Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy Białegostoku – 40 tys., Suwałk - 7,5 tys. i powiatu białostockiego – 20,4 tys. Najmniej wpłynęło ich w powiecie sejneńskim – 2 tys. oraz monieckim 3,8 tys. - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Wniosek można złożyć szybko i wygodnie

Wnioski o 500 plus składane są wyłącznie drogą elektroniczną - co jest dużym ułatwieniem dla rodziców. Wygodnym i szybkim sposobem złożenia wniosku o świadczenie jest aplikacja mZUS, którą można pobrać na swój smartfon lub tablet ze sklepu Google Play oraz Apple App Store. Dokumenty można także złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

- Wypłata świadczeń odbywa się na bieżąco, środki przekazywane są wyłącznie na rachunek bankowy. W przypadku braku wypłaty warto zajrzeć na swoje konto na PUE ZUS. Może się okazać, że wniosek został błędnie wypełniony. Jeśli tak jest, to ZUS w ciągu 14 dni wezwie rodzica lub opiekuna do jego poprawienia. Jeśli z kolei nie zostaną złożone wymagane załączniki, Zakład wezwie do ich dostarczenia i wyznaczy termin od 14 do 30 dni – wyjaśnia rzeczniczka.

Wiadomość o tym, że należy poprawić lub uzupełnić wniosek przekazywana jest również na adres mailowy oraz numer telefonu, który został podany we wniosku. Jeśli rodzic nie poprawi lub nie uzupełni dokumentów w wyznaczonym terminie, ZUS nie rozpatrzy takiego wniosku.

W przypadku przyznania świadczenia wychowawczego nie jest wydawana decyzja. Informację w tej sprawie Zakład zamieszcza na profilu na PUE ZUS, a także przekazuje mailem na adres, który został podany we wniosku.

Monika Zysk
24@bialystokonline.pl
Tagi:

1374 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39