Kto zasługuje na Nagrodę im. Kazaneckiego? Można zgłaszać propozycje

2016.11.21 16:08
Do końca grudnia można składać wnioski o przyznanie Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2016 r.
Kto zasługuje na Nagrodę im. Kazaneckiego? Można zgłaszać propozycje
Fot: Anna Dycha
Ostatnim laureatem Nagrody Kazaneckiego jest Michał Książek

Nagroda Literacka za najlepszą książkę roku przyznawana jest twórcom, którzy są związani ze środowiskiem literackim Białegostoku i regionu, tu się urodzili czy zamieszkują, ich twórczość wykazuje związki z miastem i regionem lub twórcom, których książki wydano w Białymstoku. Nagroda przyznawana jest autorom najlepszych książek spośród wszystkich gatunków literackich. Z udziału wyłączone są antologie, opracowania i publikacje naukowe. Nagroda przyznawana jest za książki wydane pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2016 r., także w formie elektronicznej (e-book). Nie uwzględnia się maszynopisów książek.

Wnioski o przyznanie nagrody, poza mieszkańcami Białegostoku, mogą składać instytucje kultury, stowarzyszenia zawodowe, twórcze i kulturalne, redakcje środków masowego przekazu, jednostki oświatowe, inne podmioty prowadzące działalność kulturalną oraz organy administracji publicznej.

Zgłoszenia (w kopercie z dopiskiem "Nagroda Literacka") należy kierować do 31 grudnia na adres: Departament Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Białymstoku, ul. Słonimska 8, 15-950 Białystok.

Pod koniec października rozpoczął się cykl spotkań promujących w kraju tę nagrodę literacką. Spotkania – na zlecenie Urzędu Miejskiego w Białymstoku - organizuje Fundacja Sąsiedzi.

- Promocja nagrody Wiesława Kazaneckiego w kraju ma zainteresować czytelników i twórców nie tylko konkursem, ale i Białymstokiem - powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. - Ma też sprawić, że ta nagroda i jej patron będą bardziej rozpoznawalni w regionie i w kraju.

Zaplanowano cztery spotkania w czterech miastach: Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Łodzi. Dwa już się odbyły, kolejne zostaną zorganizowane we Wrocławiu (25 listopada) i w Łodzi (12 grudnia). Na każdym spotkaniu o idei nagrody im. Wiesława Kazaneckiego, jej patronie, literaturze związanej z Białymstokiem opowiada Michał Książek. Jest on laureatem tej nagrody za książkę "Droga 816" - opowieść o Pograniczu, o splątaniu i nakładaniu się na siebie kultur, kierunków, wyznań oraz znaczeń.

Nagroda Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego przyznawana jest od 1991 r. Wśród laureatów są m.in. Szymon Hołownia, Jan Kamiński, Ignacy Karpowicz, Krystyna Konecka, Edward Redliński czy Włodzimierz Pawluczuk.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
1765 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39