Którzy samorządowcy rządzą w internecie? Białystok na szarym końcu

2023.02.21 09:13
Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych przygotował ranking najbardziej wpływowych samorządowców w internecie w 2022 r. Z naszego województwa w rankingu zostało ujętych kilku prezydentów oraz burmistrzów.
Którzy samorządowcy rządzą w internecie? Białystok na szarym końcu
Fot: Facebook
Adrian Łuckiewicz, Tadeusz Truskolaski, Mariusz Chrzanowski

Raport zbudowany został na bazie analizy ponad 450 profili burmistrzów, prezydentów miast i zamieszczonych w nich publikacji w 2022 r. na Facebooku. Analiza przeprowadzana była własnymi narzędziami Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych oraz poddana weryfikacji i indywidualnej ocenie ekspertów agencji Samorządowe Internety oraz Local-SoMe w zakresie komunikacji w mediach społecznościowych. Tegoroczna edycja rankingu została podzielona na 3 kategorie: Prezydenci miast wojewódzkich, Prezydenci miast oraz Burmistrzowie.

Na 1. miejscu Gdańsk, a na ostatnim Białystok

Jeżeli chodzi o miasta wojewódzkie, ranking najbardziej wpływowych samorządowców w mediach społecznościowych otwiera prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Do tej pory doczekała się aż 143 tys. polubień na facebooku, w tym ponad 6 tys. nowych fanów. Suma jej wszystkich interakcji (polubień, komentarzy, udostępnień) wynosi ponad 1,3 mln.

Na 2. miejscu jest prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który na facebooku zgromadził 161 tys. fanów, w tym 3,3 tys. nowych. Do tej pory jego suma interakcji przekroczyła 1 mln. Trzecią lokatę zajęła Hanna Zdanowska, prezydentka Łodzi. Na facebooku ma ona ponad 72 tys. polubień, w tym 2,9 tys. nowych. Jej suma interakcji wynosi ponad 557 tys.

4. miejsce zajął Jacek Jaśkowiak. Prezydent Poznania ma 73 tys. fanów na facebooku oraz niemal 400 tys. interakcji. Tuż za nim jest Arkadiusz Wiśniewski (prezydent Opola), który zgromadził blisko 25 tys. fanów w mediach społecznościowych. Jego posty doczekały się 345 tys. interakcji.

Na ostatnim miejscu w rankingu jest włodarz Białegostoku Tadeusz Truskolaski, którego na facebooku lubi ponad 2,2 tys. osób. Prezydent naszego miasta ma zaledwie 7 tys. interakcji.

Podobnie jak miało to miejsce w zeszłorocznej edycji rankingu, także w tym roku nie został uwzględniony Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy generuje największe zasięgi i dotarcie do odbiorców w sieci wśród wszystkich włodarzy, natomiast wysoki odsetek treści o charakterze ogólnopolskim i pozasamorządowym zakrzywiałby przejrzystość danych zaprezentowanych w rankingu.

Wyróżniono dwóch prezydentów podlaskich miast

Jeżeli chodzi o wszystkich prezydentów polskich miast, w rankingu pierwsze miejsce zajął Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Samorządowiec zgromadził 47 tys. fanów w social mediach, a jego posty zyskały ponad 545 tys. interakcji.

Drugie miejsce należy do prezydenta Starachowic Marka Matereka. Na facebooku ma on 33,8 tys. polubień, a jego posty zgromadziły niemal 492 tys. interakcji.

Na podium jest również Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla, który ma w mediach społecznościowych niemal 25 tys. fanów. Jego posty doczekały się blisko 250 tys. interakcji.

W rankingu znaleźli się również włodarze dwóch podlaskich miast. Na 50. miejscu uplasował się Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży. Ma ona na facbooku 6,5 tys. fanów, a jego posty miały 26,7 tys. interakcji. Z kolei na 75. miejscu znalazł się prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, który w mediach ma zaledwie niecałe 500 polubień. Jego posty miały 2,3 tys. interakcji.

W Podlaskiem najbardziej wpływowy jest burmistrz Wasilkowa

W zestawieniu najbardziej wpływowych samorządowców znaleźli się również burmistrzowie. W Polsce numerem jeden jest Tomasz Szczerba z Wojkowic (woj. dolnośląskie), który ma na facebooku 22,5 tys. polubień. Jego posty miały aż 638 tys. interakcji.

Drugie miejsce zajął Emilian Bera, burmistrz Jawora (woj. dolnośląskie), a na 3. pozycji pojawił się burmistrz Ustrzyk Dolnych (woj. podkarpackie) Bartosz Romowicz.

Jeżeli chodzi o samorządowców z woj. podlaskiego, najwyżej w rankingu jest Adrian Łuckiewicz. Burmistrz Wasilkowa zajął 87. miejsce. Na facebooku ma on 2,8 tys. fanów, a jego posty mają ponad 18 tys. interakcji.

Kolejne miejsce należy do burmistrza Łap Krzysztofa Gołaszewskiego, który zajął 90. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych samorządowców. Ma on 3,4 tys. polubień na facebooku, a jego posty miały 17 tys. interakcji.

99. pozycję w rankingu zajął Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa. Ma on 1,6 tys. polubień w meidach społecznościowych oraz 15,6 tys. interakcji.

Daleko za nimi są także: burmistrz Bielska Podlaskiego, który zajął 168. miejsce w rankingu oraz Piotr Siniakowicz - burmistrz Siemiatycz zajął 179. pozycję.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1684 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39