Laureat nagrody Grammy poprowadzi Orkiestrę i Chór Opery Podlaskiej [KONKURS]

2022.04.05 15:00
Antoni Wit - genialny dyrygent, laureat nagrody Grammy, dyrygował orkiestrami na pięciu kontynentach, nagrał ponad 200 płyt - po raz drugi odwiedzi Operę i Filharmonię Podlaską. W piątek (8.04) odbędzie się koncert oratoryjny.
Laureat nagrody Grammy poprowadzi Orkiestrę i Chór Opery Podlaskiej [KONKURS]
Fot: Materiały prasowe

Podczas piątkowego (8.04) koncertu oratoryjnego będzie można usłyszeć kompozycje Johannesa Brahmsa: Nänie op. 82 i Ein deutsches Requiem op. 45. Partie solowe wykona sopranistka Wioletta Chodowicz i baryton Mariusz Godlewski z towarzyszeniem Orkiestry i Chóru OiFP pod batutą mistrza - Antoniego Wita.

Godzinę przed koncertem, w Sali Kameralnej przy ul. Podleśnej odbędzie się spotkanie autorskie wokół książki Antoniego Wita "Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci". To wywiad rzeka ze światowej sławy dyrygentem, który przeprowadziła Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, krakowska dziennikarka muzyczna. Mistrz batuty szczerze i barwnie, nie skąpiąc anegdot, opowiada o swoim życiu, rodzinie, zainteresowaniach, a przede wszystkim o bogatym dorobku artystycznym.

Rozmowę z Maestro w piątkowy wieczór poprowadzi red. Dorota Sokołowska. Początek o godz. 18:00. Wstęp na spotkanie za okazaniem bezpłatnego zaproszenia, które są do odebrania w kasie przy ul. Odeskiej. Na miejscu będzie można nabyć książki, a po koncercie także zdobyć autograf i dedykację w książce od Maestro Wita.

Antoni Wit urodził się 7 lutego 1944 roku w Krakowie. To dyrygent muzyki symfonicznej o międzynarodowej sławie. W swoim bogatym repertuarze posiada klasyczne i współczesne dzieła muzyki zagranicznej. Niemało uwagi poświęcił też muzyce polskiej. Dokonał wielu światowych prawykonań, m.in. utworów Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Mikołaja Góreckiego. Z wyróżnieniem ukończył dyrygenturę pod okiem prof. Henryka Czyża w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w 1967 r. Studiował kompozycję w klasie Krzysztofa Pendereckiego oraz pod kierunkiem Nadii Boulanger w Paryżu (1967-1968).

Jest także absolwentem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1971 roku otrzymał II nagrodę w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. Występował niemal na całym świecie, dyrygując najlepszymi orkiestrami. Wielokrotnie sprawował funkcję dyrektora naczelnego lub artystycznego krajowych i zagranicznych orkiestr, m.in.: Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orquesta Filarmónica de Gran Canaria.

Nagrał ponad 200 płyt, których sprzedaż łącznie przekroczyła 5 milionów egzemplarzy.

Koncert odbędzie się w piątek (8.04), o godz. 19:00 w Sali Koncertowej, ul. Podleśna 2.

Można wygrać zaproszenia na to wydarzenie: KONKURS

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl
958 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39