Leśnicy przygotowują drzewa zgryzowe. Po co to robią?

2022.12.23 17:21
Zima to niezbyt łatwy czas dla zwierząt leśnych. Niskie temperatury, problem z dostępem do pokarmu, często utrudniają przetrwanie zimy. Dlatego leśnicy przygotowują im drzewa zgryzowe.
Leśnicy przygotowują drzewa zgryzowe. Po co to robią?
Fot: P. Wawrzyniak / RDLP

Leśnicy zimą mają ciężkie zadanie. Muszą chronić las przed zbytnimi szkodami, a zarazem pomóc zwierzętom w zdobyciu pożywienia. Dlatego stosują różnego rodzaju metody - na pniach zakładają specjalne osłonki chroniące oraz smarują młode pędy środkami odstraszającymi.

Pomagają też przetrwać zwierzętom. Przygotowują im tzw. drzewa zgryzowe. Co to takiego? Są to specjalnie przygotowane drzewa, które wykłada się w lesie aż do czasu, gdy zostanie z nich zgryziona kora wraz z łykiem. Duża zwierzyna, np. łosie, jelenie, sarny czy żubry, gdy zimą nie ma soczystych traw - zgryzają pędy lub ogryzają korę drzew. Kora zawiera związki mineralne, takie jak: azot, fosfor, potas i sód oraz związki organiczne, które przepływają pod korą w łyku. Jest więc to bardzo wartościowy pokarm dla zwierząt.

Drzewa zgryzowe dla zwierzyny są ścinane w okresie zimowym w miejscach, w których w ramach prowadzonej gospodarki leśnej i tak byłyby ścięte.

Drzewa pozbawione kory i łyka przeznaczone są następnie np. na produkcję papieru, mebli bądź na opał.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1141 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39