Lewica przedstawiła swój program do Europarlamentu. Jakie są ich postulaty?

2024.05.27 08:32
Godne życie dla seniora, równość i przestrzeganie praw kobiet oraz wyrównanie podziału zysków w całej Europie. To najważniejsze postulaty Lewicy w nadchodzących wyborach do Europarlamentu.
Lewica przedstawiła swój program do Europarlamentu. Jakie są ich postulaty?
Fot: Materiały medialne

Reprezentanci partii Lewica przedstawili w piątek (24 maja) swoje postulaty w nadchodzących wyborach do Europarlamentu. Chcą walczyć o godne warunki życia dla seniorów, kobiet i wyrównane wynagrodzenie dla pracowników. Jak podkreśliła Wicemarszałkini Senatu, Magdalena Biejat - Lewica przygotowała solidny, pozytywny program wyborczy.

- Ten program opiera się na budowaniu silnej polski w solidarnej Europie, która potrafi zadbać o wszystkich. I ważnym elementem tego programu jest solidarność międzypokoleniowa - powiedziała Magdalena Biejat.

Godne życie dla seniora

Wicemarszałkini wspomniała o wyraźnej potrzebie zwiększenia opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa lekowego. Polega ono na tym, aby na terenie naszego państwa i całej Europy istniała możliwość produkcji leków, która zapewni nam niezależność w przypadku wystąpienia kryzysów gospodarczych, zdrowotnych, czy też wojennych. Jak twierdzi Biejat, to recepta na problem utrudnień w dostawach leków oraz sposób na obniżenie ich cen.

- Seniorzy to, jednak nie tylko leki i opieka zdrowotna, ale też po prostu dobre, godne życie. Społeczeństwo polskie się starzeje. Musimy zadbać o to, aby osoby starsze mogły żyć nie tylko zdrowo, ale też po prostu godnie i wygodnie - podkreśla Magdalena Biejat.

"Nie jest łatwo być kobietą w Polsce"

Pierwsza na liście Lewicy kandydatka - Bożena Przyłuska, omówiła sytuację kobiet w naszym państwie i przedstawiła pomysły partii na ich poprawę.

- Nie jest łatwo być kobietą w Polsce, ponieważ nasze bezpieczeństwo jest tu narażane w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, bezpieczeństwa ekonomicznego i dobrostanu psychicznego. Zawody typowo opiekuńcze są tutaj sfeminizowane i najgorzej płatne. Mamy problem feminizacji biedy - najbiedniejszą grupą społeczną są kobiety w wieku senioralnym - powiedziała Przyłuska.

Wspomniała również o trudnej dostępności do żłobków, przedszkoli, szkół, zbiorowego transportu, opieki zdrowotnej i tanich mieszkań. Zdaniem kandydatki Polki nie są dostatecznie chronione przed przemocą, której formą są także zakaz aborcji i ograniczenie dostępu do antykoncepcji.

- Polki to też Europejki. Kobiety muszą mieć prawo do decydowania o swoim zdrowiu i życiu w każdej sferze. Naszą propozycją jest tu Europejska Karta Praw Kobiet, która ma być drogowskazem dla każdego Państwa w tym, jak wyrównywać i szanować prawa kobiet, ponieważ dostosowywać trzeba prawa dla życia, a odwrotnie - tłumaczy Bożena Przyłuska.

Mowa tu między innymi o równych płacach dla kobiet, bezpłatnych przedszkolach, żłobkach i placówkach opiekuńczych, równej reprezentacji w polityce, biznesie i życiu społecznym, parytetach, pełni praw reprodukcyjnych, a co za tym idzie dostępu do najnowszych środków antykoncepcyjnych, pełnej edukacja seksualnej oraz prawa do przerwania ciąży. Ponadto, jak podkreśla kandydatka, opieka nad potomstwem stanowić ma kwestię obojga rodziców.

Bezpieczeństwo i równe płace

Poruszono także kwestię bezpieczeństwa w naszym państwie. Lewica chce między innymi zwiększenia środków finansowych na modernizację infrastruktury obronnej oraz rozwój technologii, współpracy z naszymi sąsiadami i sojusznikami oraz odpowiedniego wynagrodzenia i godnych warunków pracy dla żołnierzy i innych przedstawicieli służb mundurowych.

Startujący z numerem czwartym Andrzej Aleksiejczuk wspomniał także o kwestii pracowników. Chce zwiększenia ich udziału w podziale zysków.

- W cywilizowanej Europie pracownicy uczestniczą w tym podziale w 53 proc. W polsce jest to zaledwie 43 proc. Chcielibyśmy doprowadzić do takiego Prawa Unijnego, które zrównałoby ten podział zysków w całej Europie. W Polsce również - powiedział Aleksiejczuk.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1339 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39