Lewica Razem przedstawiła listy i program na wybory europejskie

2019.04.09 15:30
Lewica Razem, czyli koalicja, którą tworzy m.in. Partia Razem, przedstawiła członków swojej listy w okręgu podlasko-warmińsko-mazurskim oraz główne założenia swojego programu.
Lewica Razem przedstawiła listy i program na wybory europejskie
Fot: MN

Tanie leki, krótkie kolejki do lekarzy, niskie czynsze oraz godne płace - m.in. z takimi postulatami do wyborów europejskich idzie Lewica Razem, którą tworzą Partia Razem, Unia Pracy oraz Ruch Solidarności Społecznej.

- Na naszych listach w całym kraju znajdują się działacze i działaczki społeczne, związkowcy, działacze organizacji lokatorskich i osoby, które od lat walczą o prawa człowieka. Łączy nas wizja wspólnej Europy – mówi Katarzyna Rosińska, która znajdzie się na drugim miejscu na liście w okręgu nr 3, obejmującym województwa podlaskie oraz warmińsko-mazurskie.

Prawa pracowników i przyrody

"Jedynką" na liście Lewicy Razem został pochodzący z Olsztyna Bartosz Grucela – aktywista i działacz społeczny, obecnie pracujący w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.

- Uważamy, że polscy pracownicy i pracowniczki powinni zarabiać w końcu takie same pieniądze jak w Europie, dlatego jednym z naszych postulatów jest równa płaca minimalna na poziomie europejskim – mówi Bartosz Grucela.

Poza tym przedstawiciele partii chcą wprowadzenia europejskiego pakietu pracowniczego, który zawierałby przepisy o płacy minimalnej, wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy czy stworzenie europejskiej inspekcji pracy.

Chcieliby również, żeby stworzony został program Erasmus dla pracowników administracji publicznej, który pozwalałby im na poznawanie dobrych europejskich wzorców w różnych aspektach funkcjonowania państwa.

W programie zapisany mają również "Nowy zielony ład dla Europy", który zakłada 500 mld euro rocznie na zieloną transformację w Europie.

- Będziemy stawiali na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, odnawialne źródła energii i niskoemisyjny transport – mówi Bartosz Grucela.

Środki na to miałyby się znaleźć m.in. dzięki rozwiązaniu problemów z rajami podatkowymi w Europie, a konkretnie uniemożliwienie wyprowadzania korporacjom podatków z krajów znajdujących się w Unii Europejskiej.

Pełna lista

Zanim jednak zacznie się jakiekolwiek zmiany, trzeba wprowadzić do Europarlamentu swoich przedstawicieli. Na liście Lewicy Razem w wyborach, które odbędą się 26 maja, z okręgu nr 3, oprócz Bartosza Gruceli i Katarzyny Rosińskiej, znaleźli się również Seweryn Prokopiuk, Małgorzata Matuszewska-Boruc, Marcin Biergiel, Emilia Bartkowska, Marcin Gulczyński, Kamila Wysocka, Michalina Artysiewicz, Robert Koliński.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

949 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39