Liderzy Eko-Zmian. Białostocka uczelnia rozpoczęła projekt proekologiczny

2022.01.05 17:00
WSFiZ do grudnia 2023 r. realizować będzie ciekawy projekt "Liderzy Eko-Zmian". Jego celem jest przede wszystkim wypracowywanie realnych działań naprawczych w społeczności lokalnej dotyczących ekologii i zmian klimatycznych.
Liderzy Eko-Zmian. Białostocka uczelnia rozpoczęła projekt proekologiczny
Fot: Malwina Witkowska

Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku (WSFiZ) rozpoczęła projekt "Liderzy Eko-Zmian", który realizowany będzie do grudnia 2023 r.

Jego celem jest stworzenie pierwszego w Polsce Akademickiego Centrum Edukacji i Praktyk Ekologicznych, wprowadzenie na stałe do programu nauczania na kierunkach Zarządzanie, Finanse i Rachunkowość, Administracja w WSFiZ nowego przedmiotu "Empatia ekologiczna", uczącego praktyk właściwego gospodarowania zasobami przyrodniczymi.

Studenci będą odbywać praktyki przyrodnicze lub opracowywać prace Eko-Dyplomowe – filmy propagujące działania pro-eko. Absolwenci, którzy zrealizują łącznie przedmiot oraz praktyki ekologiczne otrzymają Certyfikat Wiarygodności Ekologicznej.

Cała społeczność, w tym rodziny zostaną zaangażowane w otwarte wydarzenia informacyjne takie jak: I Mistrzostwa Ploggingu oraz Festiwal dla Matki Ziemi. Na bazie tych praktyk i w ramach ponadnarodowej współpracy z Partnerem Norweskim powstanie podręcznik dla edukatorów przyrodniczych oraz e-platforma "Bank Wiedzy Eko-Lidera". Ponadto zawarta zostanie umowa o stałych praktykach studenckich w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej i stworzone studio filmowe Eko-Influencerów.

W ramach projektu przeprowadzone będą działania edukacji i praktyki ekologicznej w budowaniu odpowiedzialności społeczności lokalnej za zasoby przyrodnicze oraz trening monitoringu obywatelskiego zmian klimatycznych i wypracowywania realnych działań naprawczych w społeczności lokalnej.

Projekt jest skierowany głównie do społeczeństwa województwa podlaskiego, zwłaszcza z białostockiej aglomeracji. Natomiast głównymi odbiorcami są studenci i pracownicy WSFiZ w Białymstoku oraz filii w Ełku. Od stycznia do marca potrwa rekrutacja uczestników, którzy chcą wziąć udział w projekcie.

Organizatorem i liderem projektu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczy Knyszyńskiej Wielki Las. Partnerami są: Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku, Fundacja Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa, Innovation Circle Network Norwegia.

Projekt finansowany jest z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, dofinansowany w kwocie 114 185,09 euro.

Portal Miejski Białystok Online objął projekt patronatem medialnym.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1515 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39