Lokalne inicjatywy w Podlaskiem. Będzie podświetlana fontanna w Łapach, tężnia w Sokołach

2021.02.18 18:00
Zarząd województwa podlaskiego przyznał fundusze europejskie na lokalne inicjatywy. Inwestycje powstaną w gminach: Brańsk, Czyżew, Kolno, Siemiatycze, Dziadkowice, Choroszcz, Łapy, Suraż i Sokoły.
Lokalne inicjatywy w Podlaskiem. Będzie podświetlana fontanna w Łapach, tężnia w Sokołach
Fot: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne

Fontanna, tężnia i odnowienie budynków

W czwartek (18.02) zarząd województwa podlaskiego przyznał lokalnym gminom fundusze na utworzenie m.in. boiska, tężni, fontanny, świetlicy wiejskiej. Inwestycje te powstaną w gminach: Brańsk, Czyżew, Kolno, Siemiatycze, Dziadkowice, Choroszcz, Łapy, Suraż oraz Sokoły.

– Te inwestycje są bardzo ważne dla lokalnych społeczności, dlatego z taką satysfakcją przyznajemy im dofinansowanie – mówi Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego. – Nowe boiska, centra aktywności, świetlice integrują mieszkańców, pozwalają im na rozwijanie pasji, zainteresowań. Zachęcają do aktywności – dodaje.

W ramach funduszy gmina Choroszcz odnowi budynek przy ul. Sienkiewicza 29 w Choroszczy. Natomiast gmina Łapy zbuduje podświetlaną fontannę na placu Solidarności w Łapach przed biblioteką publiczną. Gmina Suraż odnowi budynek w Zimnochach-Świechach na potrzeby kulturalne i edukacyjne, a gmina Sokoły uporządkuje teren w centrum miejscowości Sokoły przy ul. Kolejowej 3 – powstanie tam m.in. altana z tężnią solankową, która korzystnie wpływa na organizm.

Oświetlenie uliczne, boisko i świetlica

Na ternie gminy Kolno zostanie wybudowana świetlica wiejska w miejscowości Tyszki-Łabno. Z kolei gmina Dziadkowice ma zamiar przebudować Gminny Ośrodek Kultury w Dziadkowicach na Lokalne Centrum Aktywności Społeczno-Kulturalnej.

Niektóre gminy stawiają na bardziej ekologiczne rozwiązania, dlatego w gminie Siemiatycze zostanie rozbudowana linia elektroenergetyczna, która zasila oświetlenie uliczne na terenie gminy. W ramach inwestycji zostaną wymienione 24 lampy sodowe i rtęciowe na lampy LED w miejscowościach: Krasewice Jagiełki, Krasewice Stare i Moczydły. Natomiast gmina Brańsk kupi i zamontuje 23 instalacje, wykorzystujące odnawialne źródła energii. Po otrzymaniu dofinansowania, przeprowadzi nabór wśród mieszkańców zainteresowanych montażem instalacji.

W Rosochatem Kościelnym w gminie Czyżew zostanie wybudowany nowy obiekt sportowy, składający się z dwóch boisk (wielofunkcyjne i do piłki nożnej), bieżni, rzutni do pchnięcia kulą oraz skoczni do skoku w dal.

Dofinansowanie tych projektów pochodzi ze środków europejskich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1278 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39