Machanie ręką i malarstwo nasycone. Nowe wystawy w Arsenale

2015.12.17 00:00
Nowe wystawy Pawła Matyszewskiego i Wiesława Jurkowskiego można będzie od piątku (18.12) oglądać w Galerii Arsenał. Patronujemy ekspozycjom.
Machanie ręką i malarstwo nasycone. Nowe wystawy w Arsenale
Fot: materiały Galerii Arsenał
Bez tytułu, Wiesław Jurkowski

"Szczątki ciał, fallusy i części intymne, momentami wręcz abstrakcyjne byty. Zbliżenia skóry i narządów wewnętrznych i zewnętrznych jak zbliżające się do nas planety. Zdaje się, że artysta jest wyznawcą panteizmu. Tak bardzo odczuwa oddalenie naszego ciała od przyrody, że aż tworzy z jego części kosmiczne ciała niebieskie" – pisze o wystawie Pawła Matyszewskiego "Macham ręką" Magdalena Starska.

Paweł Matyszewski pochodzi z Białegostoku, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Na koncie ma wystawy indywidualne (w Warszawie, Poznaniu, Ustce i rodzimym Białymstoku), a także wiele zbiorowych (m.in. w Bielsku-Białej, Warszawie, Krakowie i Toruniu).

Drugą otwieraną w Arsenale wystawą jest ekspozycja "Forma i barwa. Reinterpretacje" Wiesława Jurkowskiego - malarza, grafika, scenografa teatrów lalek, nestora białostockiego środowiska artystycznego.

"Malarstwo Jurkowskiego jest malarstwem nasyconym znaczeniami i wynikającym z głębokiego namysłu nad otaczającą rzeczywistością. Zarówno we wczesnych, jak i w dużo późniejszych obrazach Jurkowski proponował intrygujące rozwiązania kolorystyczne oraz kompozycyjne. W jego dziełach widać biegłość warsztatową, szacunek do tradycji, przede wszystkim zaś wyraźny, indywidualny styl, u którego źródeł leży duża wrażliwość na formę" – pisze Kamil Kopania, kurator wystawy.

Wernisaże 18 grudnia o godz. 18.00.

Szczegóły: Paweł Matyszewski – Macham ręką,

Wiesław Jurkowski – Forma i barwa. Reinterpretacje

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1259 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39