Majówka na granicy. 400 imigrantów chciało przedostać się do Polski

2023.05.04 10:14
W ciągu długiego weekendu (29.04-3.05) polsko-białoruską granicę próbowało przekroczyć 394 cudzoziemców. Ponadto straż graniczna zatrzymała 5 pomocników, którzy w swoich autach przewozili 18 imigrantów.
Majówka na granicy. 400 imigrantów chciało przedostać się do Polski
Fot: SG

Minionej doby (3.05) do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 94 osoby, m.in. obywatele Indii, Etiopii, Erytrei. W tym 16 osób na widok patroli polskich wróciło na Białoruś. Tego dnia na odcinku pod odpowiedzialnością służbową Placówki Straży Granicznej w Białowieży za pomocnictwo zatrzymano Polaka, który przewoził 2 Afgańczyków.

We wtorek (2.05) polsko-białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 112 cudzoziemców m.in. obywateli Indii, Etiopii i Pakistanu, w tym 16 osób na widok patroli polskich zawróciło na Białoruś. Za pomocnictwo zatrzymano dwóch Ukraińców. Pierwszy wpadł nieopodal Białowieży (przewoził 4 obywateli Iraku), a drugi wiózł 5 obywateli Erytrei, a wpadł w miejscowości Dubiny (gmina Hajnówka).

1 maja do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 101 cudzoziemców, wśród których było wielu obywateli Erytrei. Spośród wszystkich imigrantów, aż 27 osób na widok patroli polskich zawróciło na Białoruś. Na odcinku chronionym przez pograniczników z Bobrownik, 3 cudzoziemców (obywateli Kongo,Togo i Sudanu) przeprawiło się nielegalnie przez rzekę Świsłocz. Jak się okazało, wszyscy cudzoziemcy na terytorium Białorusi dostali się z Moskwy.

W niedzielę (30.04) polsko-białoruską granicę próbowało przekroczyć 56 cudzoziemców, m.in. obywateli Somalii i Azerbejdżanu. Nieopodal Bobrownik obywatele Gabonu i Gwinei przeprawili się nielegalnie przez rzekę Świsłocz. Cudzoziemcy mieli wizy rosyjskie wydane w ostatnich dniach. Wszyscy dostali się najpierw do Moskwy a potem na Białoruś.

W sobotę (29.04) do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 31 cudzoziemców. Tego dnia zatrzymano dwóch kurierów. Na odcinku pod odpowiedzialnością służbową placówki SG w Białowieży, obywatel Uzbekistanu, przewoził 4 Syryjczyków, z kolei na odcinku pod ochroną pograniczników z Kuźnicy, obywatel Indii przewoził 3 cudzoziemców (Afgańczyka i 2 Hindusów), którzy przekroczyli polsko-białoruską granicę wbrew przepisom.

W tym roku pogranicznicy odnotowali już ponad 8 tys. prób przedostania się cudzoziemców z Białorusi do Polski. Od początku 2023 r. za pomocnictwo zatrzymano 277 osób, przy czym w całym 2022 r. było to 401 osób.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1804 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39