Mamo jesteś potrzebna. Akcja promująca bezpłatne badania profilaktyczne dla kobiet

2010.05.25 00:00
Z okazji Dnia Matki, już po raz czwarty Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadzi akcję pod hasłem "Mamo jesteś potrzebna" promującą profilaktyczne badania cytologiczne.
Mamo jesteś potrzebna. Akcja promująca bezpłatne badania profilaktyczne dla kobiet
Fot: Podlaski Oddział NFZ
Dzieci w przedszkolach i szkołach pokolorują laurki, które podarują mamom

W tym roku akcja będzie miała wyjątkowo duży zasięg - odbędzie się aż w 30 miastach na terenie województwa podlaskiego, angażując 35 tysięcy dzieci.

Akcja "Mamo jesteś potrzebna" będzie skierowana do kobiet za pośrednictwem dzieci, które w przedszkolach oraz szkołach otrzymają i pokolorują laurki a w Dniu Matki przekażą je swoim mamom. Na odwrocie specjalnie przygotowanych kartek okolicznościowych zamieszczone są informacje o konieczności regularnych badań w kierunku raka szyjki macicy.

Akcja służy upowszechnieniu wśród młodych kobiet przekonania o konieczności wykonywania regularnych badań. Cytologia ponawiana nie rzadziej niż co 3 lata pozwala na wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium, gdy mogą być jeszcze wyleczalne.

Poprzednie edycje tego przedsięwzięcia spotkały się z dużym zainteresowaniem, dlatego w tym roku Podlaski Oddział NFZ we współpracy z 30 miastami przygotował i rozprowadził 35 tysięcy laurek przeznaczonych dla przedszkolaków oraz uczniów klas I-III.

Co roku na raka szyjki macicy zapada cztery tysiące kobiet, a połowa z nich umiera. Badania w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Mogą z nich skorzystać kobiety w wieku 25-59 lat, co 36 miesięcy. Cytologię można bezpłatnie wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym realizującym umowę z NFZ. Niestety na badania profilaktyczne w województwie podlaskim zgłasza się zaledwie 25 proc. kobiet w wieku 25-59 lat, to nieco powyżej średniej ogólnopolskiej, która wynosi 22,6 proc.

andy
853 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39