Mamy pierwsze w Polsce Campus 5G Network - Open RAN Lab [ZDJĘCIA]

2024.01.31 19:17
Sieć 5G jako jedna z pierwszych działa w paśmie lokalnym. To wszystko dzięki Politechnice Białostockiej, która otworzyła przełomowe laboratorium Campus 5G Network - Open RAN Lab. Co to oznacza dla studentów?
Mamy pierwsze w Polsce Campus 5G Network - Open RAN Lab [ZDJĘCIA]
Fot: Iryna Mikhno/PB

Największa uczelnia techniczna na Podlasiu zanotowała duży sukces

Politechnika Białostocka uroczyście otworzyła Campus 5G Network - Open RAN Lab, czyli pierwsze w Polsce laboratorium pozwalające studentom uczelni na zdobywanie kompetencji w zakresie budowania i obsługi takich sieci na całym świecie – zgodnie z najnowszymi trendami. Znajduje się ono w budynku Wydziału Elektrycznego. Sieci 5G wg modelu Open RAN oznaczają dywersyfikację dostawców, a co za tym idzie – udział lokalnych producentów sprzętu i oprogramowania.

- Politechnika Białostocka stale wzmacnia kontakty z otoczeniem społeczno-gospodarczym, podejmuje kolejne wyzwania, wchodzi w nowe projekty, podejmuje ciekawe inicjatywy, z którymi zgłaszają się do nas nasi partnerzy spoza uczelni - mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. - Do takich projektów należy laboratorium sieci 5G na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. To świetny przykład, jak we współpracy z przedsiębiorcami spoza uczelni możemy propagować najnowocześniejsze technologie, wprowadzać je do programów kształcenia, umożliwiać dostęp studentom i ich inspirować. Bo o to nam chodzi - o kształcenie świadomych, prężnych, kreatywnych inżynierów.

Campus 5G Network - Open RAN Lab na Politechnice Białostockiej


Sieć prywatna posłuży edukacji

Sieć 5G dostarcza uczelni polska firma IS-Wireless - jedyny polski dostawca sieci telekomunikacyjnych w modelu Open RAN. Z kolei firma Emitel S.A. - lider infrastruktury pasywnej w Polsce, który wchodzi w obszar sieci prywatnych - zbudowała infrastrukturę rozproszonych anten (DAS), a serwery zapewniła firma Hewlett Packard Enterprise (HPE) - globalny dostawca rozwiązań IT w tym dla sieci telekomunikacyjnych nowych generacji.

- Sieć prywatna 5G to sieć, której zarządcą jest lokalna instytucja - mówi dr inż. Sławomir Pietrzyk - Prezes Zarządu i założyciel IS-Wireless. – Politechnika Białostocka korzysta z pasm prywatnych, które niedawno udostępnił prezes UKE. Wykorzystanie jej w Campus 5G Network - Open RAN Lab posłuży edukacji studentów. Model otwarty i inkluzywny, w którym ją zbudowaliśmy, oznacza, że w sieci mogą uczestniczyć różne firmy i tworzyć razem łańcuch wartości. Wierzę, że laboratorium wesprze kształcenie na nowych kierunkach studiów, a model otwarty jest uważany za fundament kolejnej generacji sieci. Studenci będą mieli do czynienia z praktyczną siecią, którą będą mogli obserwować, badać jej parametry, ale również na te parametry wpływać, konfigurować sieć. Kończąc studia w Politechnice Białostockiej będą mogli być inżynierami budującymi systemy, a nie tylko je instalującymi. Chcielibyśmy z takim partnerem jak Politechnika Białostocka pracować już nad standardem 6G.

Campus 5G Network - Open RAN Lab na Politechnice Białostockiej


Jest już plan ćwiczeń realizowanych w laboratorium

Nauczyciele akademiccy PB mają już sprecyzowane konkretne ćwiczenia laboratoryjne, które będą realizowane w Campus 5G Network Open RAN Lab.

- Uruchomienie tego laboratorium znacznie zwiększy możliwości zajęć praktycznych - bez posiadania własnej sieci nie jest to możliwe - wyjaśnia dr inż. Andrzej Zankiewicz z Katedry Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. - Choćby z tego względu, że prowadzenie eksperymentów z wykorzystaniem standardowych urządzeń wymagało posiadania koncesji na dane pasmo częstotliwościowe, w którym pracują. Dotychczasowe sieci 4G LTE nie dawały możliwości budowy sieci prywatnych. Uzyskaliśmy zgodę z Urzędu Komunikacji Elektronicznej na uruchomienie prywatnej sieci 5G i stworzy to możliwość w połączeniu z dostarczonymi tutaj urządzeniami wykonywania praktycznych eksperymentów w zakresie właśnie prac zarówno o charakterze inżynierskim, jak i badawczym w systemach 5G i przyszłościowych.

Politechnika Białostocka planuje wykorzystanie laboratorium zarówno w toku studiów inżynierskich, jak i magisterskich.

- Studenci zyskają nowe kompetencje na rynku pracy – podkreśla dr inż. Zankiewicz. - Wprowadzenie modelu Open RAN umożliwia współpracę urządzeń pochodzących od różnych producentów. Prawdopodobnie sieci szóstej generacji będą już realizowane tylko w modelu Open RAN i ten model stworzy dużo miejsc pracy.

Campus 5G Network - Open RAN Lab na Politechnice Białostockiej


Wykładowcy i studenci widzą potencjał w Campus 5G Network- Open RAN Lab

Otwarcie Campus 5G Network- Open RAN Lab na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej wzbogaci ofertę badawczą Wydziału.

- Sieć 5G to nie tylko medium komunikacyjne, na Wydziale Elektrycznym mamy kierunki studiów, dla których sieć 5G będzie nośnikiem informacji - mówi dr hab. inż. Bogusław Butryło, prof. PB, Dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. - To przesyłanie dużej ilości danych do wykorzystania w analizie procesów technologicznych, danych pomiarowych, analizy śledzenia obiektów. Będziemy badać sieć i na potrzeby komunikacji i do budowania aplikacji. Jako pierwszy w Polsce Wydział Elektryczny dysponujący taką siecią czujemy się docenieni i zobowiązani, żeby jak najszybciej wdrożyć ją na zajęciach dydaktycznych i, żeby mogli z niej również korzystać studenci poza godzinami zajęć, na przykład w ramach kół naukowych, bądź też doktoranci.

Pozytywnie o Campus 5G Network- Open RAN Lab wypowiada się także Piotr Słowicki, student III semestru studiów na kierunku Elektronika i telekomunikacja na Wydziale Elektrycznym PB:
- Otwarcie takiego laboratorium w Politechnice Białostockiej bardzo zwiększa nasze szanse na rynku pracy. W dzisiejszych czasach standard 5G już jest normalnością, a pracodawcy mocno stawiają na to, żeby pracownik już był przystosowany i wyszkolony do pracy w danych systemach, więc uważam, że to bardzo mocno wpłynie na to, jak będą patrzeć na nas pracodawcy. Rynek pracy jest dosyć ciężki w dzisiejszych czasach i trzeba naprawdę wykazać się dużą wiedzą, więc uważam, że tak naprawdę bardzo to może nam pomóc, bo to będzie projektowanie sieci, a nie tylko instalacja.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1265 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39