Marszałek wręczył stypendia artystyczne podczas uroczystej gali

2023.02.20 16:52
W poniedziałek (20.02) marszałek województwa podlaskiego wręczył oficjalnie stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami. W 2023 roku wyłoniono 45 stypendystów.
Marszałek wręczył stypendia artystyczne podczas uroczystej gali
Fot: Paweł Krukowski/UMWP

W 2023 roku kwota na stypendia roczne i półroczne wyniosła 420 000 zł. Jest to rekordowa suma od początku przyznawania stypendiów, czyli od 2000 r. W tym roku przyznano 10 stypendiów półrocznych oraz 35 rocznych. Roczne stypendia wynoszą 10 tys., zaś półroczne - 7 tys.

- Wiele działań odnosi sukces nie tylko tutaj w województwie, ale i na terenie całego kraju. To mnie niezmiernie cieszy. Są to działania w wielu dziedzinach, film, fotografia, taniec, muzyka klasyczna, poezja. Wielkie spektrum działań kulturalnych. Cieszę się, że jest tych projektów coraz więcej. Jakość wniosków jest coraz lepsza. Pomysłów na promowanie województwa podlaskiego jest coraz więcej. Są stypendyści z mniejszych i większych miejscowości. Z większymi i mniejszymi osiągnięciami. Chcemy każdemu dać szansę - podkreślał Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Owocem realizowanych pomysłów są konkretne dzieła sztuki, wydawnictwa, koncerty, wystawy, filmy, które z kolei są świetną promocją naszego regionu.

- W ramach stypendium marszałka województwa podlaskiego właściwie już realizuję podlaski podcast społeczno-kulturalny. Pomysł dotyczy tego, by pojawiać się w niewielkich miejscowościach naszego regionu, na środku rynku w czasie tzw. dnia targowego i nagrywać wszystko to, co mieszkańcy mają do powiedzenia. Coś w rodzaju podcastowego hyde parku, gdzie każdy będzie mógł powiedzieć o swoich marzeniach, potrzebach, pragnieniach, a także o bolączkach. Mam za sobą już nagranie w Czarnej Białostockiej. Potem jadę do Juchnowca Kościelnego, na trasie mam Zabłudów, Krypno, Łapy. Mam nadzieję, że spotkam się z życzliwym przyjęciem - mówił Dominik Sołowiej, stypendysta marszałka.

- Moje stypendium będzie dotyczyło upowszechniania kultury. W mojej miejscowości, w Supraślu będę organizować warsztaty prowadzone metodą dramy i dzięki nim powstanie spektakl. Będziemy zbierać historie lokalne oraz legendy, które są w Supraślu. Chciałabym pracować międzygeneracyjnie, z młodzieżą i osobami dorosłymi, w tym seniorami - opowiadała o swoim projekcie stypendialnym Emilia Wyszkowska.

W imieniu stypendystów podczas gali głos zabrał Dominik Sołowiej. Stwierdził on, że kulturę trzeba wspierać, dzięki niej możemy poznać wyjątkowość miejsca, w którym żyjemy.

- Możemy poznać wyjątkowość ludzi, krajobrazów, smaków, dźwięków, zapachów. Stypendium to szansa na sprawne podróżowanie po regionie, możliwość korzystania z profesjonalnego sprzętu, a także więcej czasu na realizowanie swoich pasji - dodał Sołowiej.

Pełna lista stypendystów.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1622 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39