Matrykulanci BTL-u łączcie się! Akcja na 60-lecie teatru

2013.02.13 00:00
W ramach obchodów 60-lecia istnienia Białostocki Teatr Lalek rozpoczyna akcję "Matrykulanci BTL-u łączcie się!".
Matrykulanci BTL-u łączcie się! Akcja na 60-lecie teatru
Fot: Anna Dycha
Białostocki Teatr Lalek

W listopadzie 1994 r. w Białostockim Teatrze Lalek miała miejsce prapremiera spektaklu "Wielka Tajemnica. Pierwsze Spotkanie. Dozwolone do lat 12". Na widownię wchodziły tylko dzieci i tylko one poznały scenariusz tamtego teatralnego "spotkania". Dorośli zostali ocenzurowani. W trakcie spektaklu dzieci, razem z 12 aktorami występującymi w tym przedstawieniu, ślubowały, że nie wyjawią niczego dorosłym z tego, co widziały i słyszały. Po ślubowaniu odbywała się uroczysta immatrykulacja i wszystkim dzieciom rozdawane były matrykuły – swoiste legitymacje, wydawane przez Białostocki Teatr Lalek. Na legitymacjach tych było miejsce na zdjęcie, na imię i nazwisko, adres oraz na podpis. Z drugiej strony matrykuły widniało następujące przesłanie: "Wystawcy niniejszego dokumentu zwracają się z uprzejmą prośbą o okazywanie wszystkim posiadaczom matrykuł wszelkiej pomocy jaka może okazać się niezbędna". Przez pół roku grania tego przedstawienia aktorzy Białostockiego Teatru Lalek wręczyli dzieciom około siedmiu tysięcy takich legitymacji.

- Wiemy, że nie do wszystkich dotrzemy. Wiemy, że wielu z Was wyjechało z Białegostoku. Wiemy, że niewielu z Was pamięta, że pod koniec spektaklu, kiedy Wy jedliście watę cukrową, produkowaną dla Was w trakcie przedstawienia, tuż przed opadnięciem kurtyny, krzyknęliśmy do Was – "My jesteśmy - Strażnicy Wielkiej Tajemnicy!" - wspominają pomysłodawcy akcji.

Zapraszają jednak matrykulantów na spotkanie po 15 latach - odbędzie się ono w niedzielę, 17 lutego o godz. 15. Przyszedł czas, by kurtyna podniosła się, otwierając "Wielką Tajemnicę. Drugie Spotkanie. Dozwolone dla wszystkich". Osoby, które chcą wziąć udział w spotkaniu, proszone są o kontakt z Działem Upowszechniania Teatru BTL - tel. 85 7425033, w. 112, 115; organizacja@btl.bialystok.pl.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1220 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39