Miasto chce zintegrować białostoczan i uchodźców z Ukrainy

2022.04.25 17:10
Miasto Białystok prężnie włącza się w pomoc uchodźcom uciekającym przed wojną w Ukrainie. Teraz szuka podmiotu, który zintegruje białostoczan i uchodźców, a także będzie przeciwdziałał dyskryminacji.
Miasto chce zintegrować białostoczan i uchodźców z Ukrainy
Fot: Redakcja BiałystokOnline

Od początku wojny w Ukrainie Białystok aktywnie włącza się w pomoc humanitarną, a także w pomoc uchodźcom przebywającym w stolicy województwa podlaskiego. M.in. dzięki współpracy wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego oraz prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego uruchomiono Miejskie Centrum Pomocy Uchodźcom, gdzie nocleg może otrzymać nawet 200 uchodźców z Ukrainy. Ponadto w dawnym budynku placówki opiekuńczo-wychowawczej zamieszkało ponad 20 dzieci wraz z opiekunami z ukraińskiego domu dziecka.

Od 9 marca w Białymstoku działa tzw. free shop, w którym uchodźcy na podstawie paszportu ukraińskiego mogą za darmo wziąć potrzebne produkty. Miasto przekazało także do Lwowa dwa miejskie autobusy wypełnione darami. Z kolei w minioną niedzielę (24.04), miasto razem z Fundacją Rodziny Czarneckich zorganizowało śniadanie wielkanocne, w którym uczestniczyło ok. 500 uchodźców.

Teraz chciałoby zrealizować nowe zadanie. "Razem w Białymstoku – integracja mieszkańców i uchodźców" - to nazwa projektu, którego celem jest "budowanie akceptacji i poczucia wspólnoty oraz więzi integrujących mieszkańców Białegostoku i uchodźców, w tym z Ukrainy na poszczególnych osiedlach poprzez podjęcie wspólnej aktywności społecznej".

Aktualnie miasto szuka podmiotu np. organizacji pozarządowej, która przeprowadzi otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w zakresie działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych. Przedstawione przez wybraną organizację projekty będą miały na celu nawiązywanie i rozwijanie więzi w społecznościach lokalnych oraz wzmacnianie akceptacji i integracji między mieszkańcami Białegostoku a uchodźcami, a także będą przeciwdziałały dyskryminacji uchodźców. Miasto ze środków publicznych wyłoży 50 tys. zł na realizację projektu.

Organizacje i zainteresowane podmioty mogą składać oferty do 16 maja. Ostateczną decyzję o wyborze oferty i przyznaniu lub odmowie przyznania dotacji podejmie prezydent Tadeusz Truskolaski. Projekt ma być realizowany w terminie od 1 czerwca do 31 grudnia.

Ponadto istnieje możliwość skonsultowania oferty pod względem wymogów formalnych przed jej złożeniem - w siedzibie Centrum Aktywności Społecznej. Szczegółowe informacje dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1121 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39