Miasto dostanie 101 mln zł odszkodowania za budowę stadionu

2015.09.10 00:00
Białystok wygrał z Eiffage spór o budowę stadionu miejskiego. Firma ma zapłacić miastu 101 mln zł. Wyrok jest ostateczny i podlega wykonaniu.
Miasto dostanie 101 mln zł odszkodowania za budowę stadionu
Fot: jagiellonia.net
Prece na stadionie wykonywane przez Eiffage

We czwartek (10.09) Sąd Apelacyjny w Białymstoku nakazał konsorcjum Eiffage zapłatę miastu Białystok 101 mln zł. To kary umowne i odszkodowanie za perturbacje, jakie miały miejsce przy budowie stadionu przy ul. Słonecznej.

Sąd pierwszej instancji nakazał firmie zapłacić 37,5 mln zł. Obie strony odwołały się jednak od wyroku. Miasto domagało się 137 mln zł, a Eiffage - 30 mln.

Sądowy spór z Eiffage trwa od 2011 r. Wtedy doszło do wypowiedzenia umowy na budowę stadionu z powodu dużych opóźnień w realizacji inwestycji. Dokończyła ją firma OHL, ale kosztowało to aż 254 mln zł brutto (Eiffage przetarg wygrał kwotą 156 mln zł brutto). Prawnicy pierwszego wykonawcy twierdzili, że na opóźnienia miała wpływ trudna konstrukcja obiektu, próbowali się też bronić tym, że miasto nic nie straciło, bo obiekt przejęła spółka Stadion Miejski.

- Po czterech latach walki o interesy miasta i jego mieszkańców, przychodzi dzień, w którym nasze starania i decyzje zyskują potwierdzenie słuszności. To ogromna radość, gdy spór kończy się tak szczęśliwie. Mamy piękny Stadion Miejski, który pomimo początkowych kłopotów powstał i może służyć mieszkańcom. Dziś zaczynamy także odzyskiwanie 100 milionów złotych, które dla naszego budżetu są ogromnym wsparciem. Ten wyrok może być także przestrogą dla firm, które dążą do wygrywania przetargów za wszelką, nawet najniższą, cenę po to, by później wymagać od samorządów zmiany zasad. Ta decyzja Sądu pokazuje, że nie tędy droga - skomentował wyrok prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1569 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39