Miasto przygotowuje się do wiosny. Powstaną dywany kwiatowe

2023.11.02 13:19
W Białymstoku rozpoczęły się jesienne nasadzenia ozdobnych roślin cebulowych, które zakwitną wiosną. W tym roku posadzonych zostanie ponad 182 tys. kwiatowych cebul. Dominować będą różne odmiany tulipanów i narcyzów.
Miasto przygotowuje się do wiosny. Powstaną dywany kwiatowe
Fot: Marcin Jakowiak - UM w Białymstoku
W Białymstoku trwają już przygotowania do wiosny

Letnia kwiatowa odsłona miasta powoli, ale nieubłaganie staje się wspomnieniem. Właśnie teraz trzeba zadbać o to, aby wiosną także było co podziwiać w białostockich parkach i na skwerach. W mieście rozpoczęło się sadzenie cebulek kwiatowych.

- Dbamy o to, by Białystok był piękny o każdej porze roku – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski – efektów jesiennych prac białostoczanie będą wypatrywali z niecierpliwością na wiosnę. To właśnie z teraz sadzonych cebul wyrosną kwiaty, które będą zachwycały już za kilka miesięcy - dodał.

Francuskie akcenty

W salonie ogrodowym Pałacu Branickich sadzone są czerwone i żółte tulipany, hiacynty wschodnie, białe i żółte narcyzy, lilie azjatyckie i korony cesarskie (łącznie ponad 9,8 tys. cebul). Na Skwerze Lecha i Marii Kaczyńskich zaplanowaliśmy nasadzenia tulipanów o odmianach, których nazwy upamiętniają patronów tego miejsca (łącznie 3,6 tys. cebul). Ronda prof. Lussy (10 tys.) i A. Hasbacha (8 tys.) będą przyciągały wzrok za sprawą tulipanów z odmiany „Ile de France”. Przy Alei Bluesa już na wiosnę zakwitną czosnki ozdobne (6 tys.). Trawnik wokół niej zostanie obsadzony mieszanką narcyzów białych i żółtych, tulipanów oraz krokusów (22 tys.). W tym roku zostaną posadzone również mieszanki żółtych i białych narcyzów, krokusów i tulipanów o odmianach: „Ile de France”, „Red Impression”, „Couleur Cardinal”, „Kingsblood”, „Madame Lefeber” oraz „Parade”.

Ponad 100 tys. (dokładnie 110 500) żonkili, tulipanów i krokusów zostało przeznaczonych na dywany kwiatowe, zakładane innowacyjną metodą mechaniczną pod trawnik. Znajdą się one na zieleńcach przy ul. Wyszyńskiego i Sosnowskiego, na rondzie Nowakowskiego, w okolicach ronda Lussy, na trawniku wokół rabaty na Alei Bluesa, przy ul. Sopoćki, w okolicach ronda Krupskiego (na zieleńcach w ul. Sitarskiej i Radzymińskiej).

Dominacja tulipanów

Najwięcej, bo prawie 63,5 tys. cebul, będą stanowić tulipany. Do ziemi na terenie miasta trafi też prawie 33,5 tys. narcyzów, 18 tys. krokusów, 6 tys. cebul czosnku ozdobnego, prawie 2,6 tys. hiacyntów, 864 lilie i 320 koro cesarskich. Aż 58 tys. cebulek będą stanowić miksy roślin ozdobnych.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

927 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39