Michałowo na mapie kulturalnej województwa podlaskiego. Otwarcie PFDF-Niezbudka

2012.05.30 00:00
To będzie jedyna w swoim rodzaju galeria w Polsce. W skład zbiorów Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii - Niezbudka w Michałowie (PFDF) wchodzi kilkadziesiąt tysięcy muzealnej wartości eksponatów, m.in. ok. 10 tys. oryginalnych pocztówek i starych fotografii, mapy, grafiki, szkice, znaczki pocztowe i inne dokumenty o charakterze archiwalnym. Otwarcie nowej placówki w niedzielę, 3 czerwca.
Michałowo na mapie kulturalnej województwa podlaskiego. Otwarcie PFDF-Niezbudka
Fot: materiały organizatora
Pracownia PFDF będzie jedyną w swoim rodzaju galerią w Polsce

Na cele Galerii przeznaczony został stary budynek szkolny mieszczący w przeszłości pracownie zawodowe Zespołu Szkół w Michałowie. Budynek poddany został rozbudowie, przebudowie i ociepleniu, wymieniono dach. Pomieszczenia przystosowano do nowych funkcji. Zakupiono też pełne wyposażenie na potrzeby galerii i pracowni. Inwestycja jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Remont drewnianego domu trwał prawie rok, ale efekty są imponujące. Miastu przybył kolejny, wyjątkowo urokliwy budynek.

Pracownia PFDF jest jedyną w swoim rodzaju galerią w Polsce. Na zbiory Galerii składa się kilkadziesiąt kilkadziesiąt tysięcy muzealnej wartości eksponatów: zbiory topograficzne (ok. 10 tys. oryginalnych pocztówek i starych fotografii), mapy, grafiki, szkice, znaczki pocztowe i inne dokumenty o charakterze archiwalnym (zbiory etnograficzne - ok. 10 tys. pocztówek i fotografii z ziem polskich, litewskich, ukraińskich, białoruskich i rosyjskich pokazujących mniejszości narodowe: żydowską, białoruską, ukraińską, litewską, łemkowską, będą tam też Poleszucy, Huculi, Bojkowie, Romowie, Karaimi, Kurpie, Kaszubi, Rosjanie i Tatarzy. Galeria posiada również zbiory dotyczące okresu II wojny światowej - ok. 10 tys. oryginalnych fotografii wykonanych podczas II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy Wermachtu, Luftwaffe oraz SS, a także dorobek artystyczny kilku współczesnych już stowarzyszeń m.in. Stowarzyszenia Edukacji Filmowej czy Stowarzyszenia Szukamy Polski. W stylowo wykończonym wnętrzu sali wystawowej rozmieszczonych jest dziewięć paneli interaktywnych zawierających 50 godz. materiału filmowego o problematyce kulturowej. Są to filmy historyczne, dokumenty o ciekawych ludziach województwa podlaskiego jak również o ciekawych a zapomnianych miejscach regionu. Prezentowane też będą filmy autorstwa twórców z Michałowa m.in. Bartka Tryzny, Łukasza Sakowicza.

Wciąż trwają prace nad digitalizacją zbiorów i stworzeniem zasadniczej wystawy o wymiarze wielokulturowym, jak również nad zapełnianiem treścią paneli filmowych. Ten edukacyjno/dekoracyjny element będzie w przyszłości nieustannie udoskonalany- tworząc swego rodzaju żywą kronikę regionu.

- Kładziemy silny akcent na historię i twórczość Kresów. W Galerii znajdą się materiały z Litwy, Ukrainy, Niemiec i Białorusi, ze szczególnym uwzględnieniem miast: Grodno, Wilno, Wołkowysk, Michałowo i Białystok - opowiada Tomasz Wiśniewski, kierownik Galerii i pomysłodawca projektu. - Zaprezentujemy również fotografię współczesną pod roboczym tytułem "Piękno Podlasia". Ciekawostką dla zwiedzających będzie prezentacja w 3D pt. "Architektura cerkwi drewnianych na Podlasiu" - wymienia.

Marek Nazarko, burmistrz Michałowa potwierdza, że wielokulturowa galeria będzie budować pozytywny wizerunek Michałowa i Podlasia jako miejsca przyjaznego innym narodom i ich kulturom, dbającego o tradycję w szerszej niż gmina skali.

PFDF mieści się przy ul. Fabrycznej 33 w Michałowie. Jej otwarcie zaplanowano 3 czerwca o godz. 17 i jest ono jednym z punktów Festiwalu Muzyki i Ognia, organizowanego z okazji obchodów 180-lecia powstania Michałowa. Pracownia będzie działać w ramach Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie. W czerwcu czynna będzie bezpłatnie od wtorku do piątku, w godz. 9-16 (na czas wakacji godziny otwarcia mogą ulec zmianie). Obok funkcji wystawienniczej Galeria spełniać będzie także cele edukacyjne, aktywizujące nie tylko lokalną młodzież, ale także wszelkiego rodzaju pasjonatów lokalnej historii. Planowana jest organizacja wystaw, warsztatów filmowych, fotograficznych i działań teatralnych. Pracownia powstała przy wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

andy

1397 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39