Mieszkający samotnie zapłacą mniej za śmieci? Program osłonowy w planach

2018.11.20 16:30
Jest szansa, że osoby samotne, szczególnie emeryci i renciści, będą płacić mniej za odbiór śmieci. Na razie jednak wszystko jest w fazie planów.
Mieszkający samotnie zapłacą mniej za śmieci? Program osłonowy w planach
Fot: MN

Opłaty za odbiór śmieci naliczanie są według metrażu nieruchomości. Obowiązują trzy stawki - 9, 21 i 29 zł. Nie jest to do końca sprawiedliwe, ponieważ często w większych lokalach mieszka tylko jedna osoba, która generuje też mniejszą ilość odpadów.

Miasto jednak nie może dać takim osobom ulgi. Jest jednak możliwość wprowadzenia programu osłonowego, na co pozwala nowa ustawa o odbiorze odpadów. Część osób mogłaby otrzymywać swoisty dodatek.

- Rozmawiałem z wieloma mieszkańcami i kilka osób zwróciło mi uwagę, że ktoś mieszka sam w mieszkaniu i płaci 21 zł, a nad nim mieszka 5-osobowa rodzina, która też płaci 21 zł. Chodzi o to, żeby osoby mieszkające samotnie miały możliwość otrzymania dofinansowania - mówi Tadeusz Truskolaski.

Przygotowanie odpowiednich procedur trochę potrwa, na razie nie można mówić jeszcze o żadnych szczegółach. Z założeń wynika jednak, że w przypadku osób objętych takim programem osłonowym koszty mogłyby spaść nawet o ok. 50%. Co z pewnością byłoby dużą ulgą. Zdaniem prezydenta objąć miałby on przede wszystkim emerytów i rencistów mieszkających samotnie. Jednak o ostatecznym kształcie będzie decydować rada miasta.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1613 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39