Migranci wciąż próbują przedostać się do Polski. Nawet przez rzekę

2022.05.30 10:11
Na pograniczu Polski z Białorusią wciąż trwa kryzys migracyjny. Pogranicznicy dzień w dzień odnotowują próby nielegalnego przedostania się cudzoziemców.
Migranci wciąż próbują przedostać się do Polski. Nawet przez rzekę
Fot: SG

Na polsko-białoruskiej granicy do prób nielegalnego przekraczania dochodzi codziennie, raz jest to kilka osób, a czasami kilkadziesiąt. W miniony weekend odnotowano w sumie 36 takich prób.

W piątek (27.05) na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 8 cudzoziemców.

- Na odcinku chronionym przez placówkę SG Bobrowniki 3 osoby (obywatele Gwinei i Kamerunu) nielegalnie przeszły na stronę Polską przez rzekę Świsłocz. A niedaleko Białowieży za pomocnictwo zatrzymano obywatela Ukrainy, który przewoził 4 obywateli Syrii - informuje Straż Graniczna.

Z kolei w sobotę (28.05) na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 7 osób: obywateli Sudanu, Erytrei, Iraku i Syrii.

- Zdarzenia miały miejsce na odcinku chronionym przez placówki SG Białowieża, SG Kuźnica i SG Dubicze Cerkiewne. Z kolei w placówce SG Czeremcha posterunek służb polskich został obrzucony kamieniami przez służby białoruskie. Nikt nie doznał obrażeń - przekazują pogranicznicy.

W ostatnią niedzielę maja (29.05) polsko-białoruską granicę próbowało przekroczyć 21 osób, m.in. obywateli Erytrei, Kamerunu, Nigerii i Syrii. Zdarzenia miały miejsce na odcinkach chronionych przez Placówkę SG Płaska, SG Dubicze Cerkiewne i SG Czeremcha. Jednak na odcinku SG Płaska 13 cudzoziemcom udało się przekroczyć granicę - wszystkich zatrzymano.

Z danych SG wynika, że w maju do Polski nielegalnie próbowało przedostać się ponad 840 osób.

Do 30 czerwca obowiązuje czasowy zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Wcześniej taki zakaz obowiązywał od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Z kolei od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1237 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39