Milionowe inwestycje w Michałowie. Co powstanie w ramach budżetu na rok 2021?

2020.11.30 16:37
Radni gminy Michałowo poznali projekt budżetu na rok 2021. Fundusze mają zostać przeznaczone na m.in. przebudowę stacji uzdatniania wody, infrastrukturę turystyczną w Sokole czy zachowanie cennych walorów przyrodniczych w Siemianówce.
Milionowe inwestycje w Michałowie. Co powstanie w ramach budżetu na rok 2021?
Fot: UM Michałowo

Spore inwestycje i spory deficyt

Gmina Michałowo w roku 2021 ma zamiar przeznaczyć wiele milionów na działania społeczne oraz różne inwestycje. Z projektem budżetu zapoznali się już radni.

Dochody gminy planowane są w wysokości ponad 44 mln zł, a wydatki to suma ok. 48 mln zł. Natomiast deficyt gminy czyli prawie 4 mln zł ma zostać pokryty z emisji papierów wartościowych.

– To jest drugi budżet w tej kadencji i uważam, że słusznym jest porównanie go do pierwszego. Budżet na rok 2021 w porównaniu z rokiem 2020 jest o prawie 6 mln zł wyższy – powiedział Marek Nazarko, burmistrz Michałowa. – To budżet rozwoju, jeśli wziąć pod uwagę ilość inwestycji. Myślę, że wykorzystujemy ten czas w sposób najlepszy z możliwych – dodał.

Gmina w budżecie kontynuować będzie programy społeczne takie jak: 2000 plus czyli dofinansowanie dla najbardziej potrzebujących w gminie, program dalszej budowy dróg dojazdowych oraz finansowe wsparcie docieplania domów mieszkańców.

Projekty ze środków własnych i unijnych

W Michałowie w latach 2021-2022 będą realizowane inwestycje unijne. Do tej pory gminie udało się pozyskać ponad 22 mln zł środków zewnętrznych na projekty m.in.:

- zachowanie cennych walorów przyrodniczych na terenie gminy Siemianówka – 9,5 mln zł;
- rozbudowa oraz wyposażenie świetlicy w ramach utworzenia Centrum Integracji Społecznej w Juszkowym Grodzie – 900 tys. zł;
- budowa efektywnej energetycznie sieci cieplnej rozdzielczej wraz z przyłączami – 4,5 mln zł;
- przebudowa stacji uzdatniania wody w Michałowie, Szymkach i Bondarach – 4 mln zł;
- budowa infrastruktury turystycznej w miejscowości Sokole – 390 tys. zł;
- przebudowa dróg gminnych we wsi Lewsze oraz Szymki – 800 tys. zł;
- energia słoneczna w gminie Michałowo – 2 mln zł;
- modernizacja oświetlenia ulicznego w Michałowie – 850 tys. zł.

Największą część stanowią dochody własne – 45%, natomiast dotacje celowe oraz środki unijne wynoszą po 19%. Reszta ok. 17% to subwencje: oświatowe, równoważące oraz wyrównawcze. Ze środków własnych gmina wygospodarowała w budżecie na rok 2020 ponad 6,7 mln zł. Natomiast na rok 2021 kwota ta wynosi ponad 8,7 mln zł.

- To są pieniądze na inwestycje, remonty i działania społeczne. To są nasze wyzwania. W poprzedniej kadencji nadmierne wydatki bieżące spowodowały brak inwestycji i działań społecznych – podsumował Marek Nazarko.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1726 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39