Mistrzowie ilustracji zabiorą w podróż do czasów dzieciństwa

2020.03.03 17:13
Świetność polskiej grafiki książkowej w jej najlepszym okresie będzie można podziwiać na wystawie "Mistrzowie ilustracji". Zostanie ona otwarta w najbliższy piątek w Centrum im. Ludwika Zamenhofa.
Mistrzowie ilustracji zabiorą w podróż do czasów dzieciństwa
Fot: BOK/CLZ

Przygotowana przez wydawnictwo Dwie Siostry wystawa "Mistrzowie ilustracji" prezentuje prace ośmiorga wybitnych ilustratorów, którzy współtworzyli świetność polskiej grafiki książkowej w jej najlepszym okresie. Bohdan Butenko, Anna Kołakowska, Danuta Konwicka, Zbigniew Lengren, Maria Orłowska-Gabryś, Mirosław Pokora, Jan Marcin Szancer i Teresa Wilbik to artyści, których niezwykłe ilustracje na trwałe zapisały się w pamięci kilku pokoleń młodych czytelników, tworząc z ilustrowanymi tekstami nierozerwalną całość. Każdy z nich wypracował własny, oryginalny styl graficzny rozpoznawalny na pierwszy rzut oka: smukłych linii Szancera nie sposób pomylić z dowcipną lapidarnością Butenki, a oszczędnej kreski Lengrena - z subtelnym realizmem Orłowskiej-Gabryś.

Wystawa będzie znakomitą okazją do zaobserwowania tej stylistycznej różnorodności, ilustracje zostaną bowiem zaprezentowane w formie efektownych wielkoformatowych wydruków, na których każda kreska widoczna jest (dosłownie i w przenośni) czarno na białym. Reprodukcjom towarzyszą napisane z przymrużeniem oka i skrzące się od zaskakujących ciekawostek sylwetki ilustratorów.

Dla dorosłych wystawa "Mistrzowie ilustracji" będzie sentymentalną podróżą w krainę dzieciństwa. Dla dzieci - spotkaniem z najlepszymi tradycjami polskiej grafiki książkowej, które, mimo upływu lat, wcale się nie starzeją. Dla wszystkich bez wyjątku - okazją do obejrzenia świetnych ilustracji i zastrzykiem pozytywnej energii i uśmiechu.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (6.03) o godz. 18.00 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Podczas wernisażu można będzie kupić książki z serii "Mistrzowie ilustracji" wydawnictwa Dwie Siostry. Wystawie towarzyszą warsztaty "Obrazkowy alfabet" i "Co w trawie piszczy?". Ekspozycję będzie można oglądać do 11 kwietnia.

Zobacz też: Mistrzowie Ilustracji w CLZ

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
1678 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39