"Mistrzowskie Interpretacje" na scenie OiFP. To będzie muzyczna uczta

2024.04.10 06:23
Już niebawem na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej wybrzmią dwa arcydzieła muzyczne z okresu romantyzmu. Będzie można usłyszeć I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 Maxa Brucha oraz I Symfonię D-dur "Tytan" Gustava Mahlera.
"Mistrzowskie Interpretacje" na scenie OiFP. To będzie muzyczna uczta
Fot: Materiały organizatora

Koncert Mistrzowskie Interpretacje odbędzie się w piątek (12 kwietnia) na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Mistrzowskie Interpretacje

I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 Maxa Brucha cieszy się uznaniem już od czasów Józefa Joachima, jednego z najwybitniejszych skrzypków w historii, który kreślił ten koncert jako "najwspanialszy i najbardziej czarujący", zestawiając go z innymi wielkimi koncertami skrzypcowymi takimi jak chociażby te autorstwa Beethovena. Dzieło to wyróżnia się wyjątkową siłą wyrazu, kontrastującymi sekcjami trzech części utworu oraz bogactwem emocji.

I Symfonia D-dur "Tytan" Gustava Mahlera, oparta jest z kolei na poemacie "Tytan" Jeana Paula Richtera, który opowiada historię genialnej jednostki dążącej do samozatracenia. Choć premiera tego dzieła nie spotkała się z entuzjazmem, to, co kiedyś było powodem kontrowersji, obecnie stanowi istotną wartość kompozycji. Mahler zbudował symfonię z licznych nawiązań muzycznych, wplatając je w monumentalne brzmienie orkiestry. Ta wielowarstwowa faktura dźwiękowa oddawać ma emocjonalne doświadczenia głównego bohatera.

Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej w ramach koncertu "Mistrzowskie Interpretacje" będzie dyrygował Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk, natomiast solową partię w utworze Brucha wykona skrzypek Krzysztof Jakowicz.

Więcej informacji: Mistrzowskie Interpretacje

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl
828 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39