MLEKOVITA Filarem Polskiej Gospodarki

2004.11.16 00:00
Tytuł Filara Polskiej Gospodarki i pierwsze miejsce w regionie podlaskim zdobyła Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA z Wysokiego Mazowieckiego w ogłoszonym 15.11.2004r przez dziennik "Puls Biznesu" rankingu.

"Puls Biznesu" przygotował zestawienie najbardziej znaczących firm dla poszczególnych regionów po raz pierwszy. Spośród 12 nominowanych firm z województwa podlaskiego SM MLEKOVITA zajęła najwyższe miejsce, zdobywając 59 punktów. Ranking wyłonił najlepsze przedsiębiorstwa, odgrywające istotną rolę nie tylko w poszczególnych województwach, ale w całej gospodarce narodowej. Zwycięzcy w trakcie uroczystej gali w Teatrze Narodowym w Warszawie otrzymają dziś od organizatorów certyfikaty, potwierdzające zdobycie tytułu oraz pamiątkowe statuetki.
Nominowani zostali wyłonieni przez wywiadownię gospodarczą Coface Intercredit Poland na podstawie twardych danych finansowych, czyli dynamiki wzrostu obrotu i ratingu (powstałego z przeliczenia wskaźników ekonomicznych firmy oraz po określeniu tzw. moralności płatniczej, czyli wiarygodności biznesowej, dyscypliny płatniczej, solidności w regulowaniu zobowiązań handlowych i publicznoprawnych). Drugim etapem selekcji było głosowanie czytelników na wybraną firmę z listy nominowanych. Ostatecznie w wyniku głosowania powstały trzy rankingi cząstkowe dla każdego regionu. Zsumowane punkty wyłoniły laureatów w każdym regionie. W plebiscycie Filary Polskiej Gospodarki głosujący wybierali firmę, która:
-cechuje się stabilnością rozwoju
-ma wiodące znaczenie w swoim regionie
-jest swoistym kołem napędowym gospodarki w swoim województwie
-kreuje miejsca pracy
-jest wiodącym odbiorcą produktów lub usług mniejszych firm z regionu
-jest wiodącym płatnikiem podatków do lokalnej kasy samorządowej
-wspiera inicjatywy samorządowe w zakresie infrastruktury lub ochrony środowiska
-jest aktywna we wspieraniu lokalnych inicjatyw kulturalnych, sportowych i charytatywnych
-prowadzi działalność uczciwie i przejrzyście
-nie zalega z płatnościami publiczno-prawnymi oraz wobec swoich pracowników
-jest dumą mieszkańców regionu.
Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA z Wysokiego Mazowieckiego jest krajowym liderem w produkcji mleczarskiej. Holding MLEKOVITA tworzy obecnie 11 zakładów, zajmujących się przetwórstwem i dystrybucją wyrobów mleczarskich: macierzysty w Wysokiem Mazowieckiem, a także w Bielsku Podlaskim, Morągu, Pieniężnie, Chrzanowie, Kluczborku, Zakopanem, Zakliczynie, Kowalewie Pomorskim i Zgorzelcu, Strzelinie.
Z roku na rok firma osiąga coraz lepsze wyniki. W roku 2003 przerób mleka wyniósł 530 mln litrów, co dało Mlekovicie pierwsze miejsce w kraju. Przychody MLEKOVITY w 2003 roku wyniosły 811 mln zł.
MLEKOVITA dbając o środowisko naturalne i najwyższą jakość wyrobów produkuje zgodnie z wymogami ISO 9001 i ISO 14001 oraz systemem HACCP. Ponad 1/3 produkcji trafia na eksport, m.in. do UE, USA czy Japonii.
MLEKOVITA produkuje obecnie ponad 200 wyrobów, w tym m.in. mleko UHT w różnych opakowaniach, kilkunaście gatunków serów żółtych, serów topionych i homogenizowanych, twarożków, miksów maślanych, masła, margaryny, śmietany, jogurtów, kefirów i maślanek. MLEKOVITA jest także jedynym w Polsce producentem bezwodnego tłuszczu mlecznego oraz serów typu Feta w kartoniku, jak również jedynym na Podlasiu producentem lodów na skalę przemysłową. Marka "MLEKOVITA" jest najdroższą marką na Podlasiu.
W ubiegłym roku firma przeznaczyła na inwestycje 23 mln zł, w tym roku około 14 mln zł, a w przyszłym zamierza wydać na ten cel 50 mln zł.


1671 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39