Modernizacja i przebudowa budynku BCO. Inwestycja będzie kosztowała ponad 20 mln zł

2022.03.17 13:39
Niebawem rozpocznie się modernizacja i przebudowa kolejnego budynku Białostockiego Centrum Onkologii. W planach jest też zakup nowego tomografu komputerowego.
Modernizacja i przebudowa budynku BCO. Inwestycja będzie kosztowała ponad 20 mln zł
Fot: Justyna Fiedoruk

Kolejny budynek BCO zostanie przebudowany

Niebawem rozpocznie się remont i przebudowa budynku nr 5 Białostockiego Centrum Onkologii, zmodernizowane zostanie też otoczenie obiektu. W planach jest również zakup tomografu komputerowego.

- Dzisiaj zawieramy umowę dotyczącą rozpoczęcia prac budynku BCO. Wartość projektu "Poprawa jakości o dostępności do zabiegów radioterapii i rehabilitacji onkologicznej" wynosi prawie 21 mln zł, tego prawie 10 mln zł wydatków kwalifikowanych. Nie bez znaczenia jest dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego w wysokości prawie 8 mln zł. To jest znaczny wkład finansowy w realizację tego projektu – mówi Dominik Maślak, dyrektor departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Dzięki realizacji projektu już w przyszłym roku poprawi się jakość i dostępność do zabiegów radioterapii, brachyterapii, teleradioterapii i rehabilitacji onkologicznej.

- Budynek, który będzie przebudowywany i modernizowany jest to jeden ze starszych budynków Białostockiego Centrum Onkologii - z lat 60. I nie wyobrażamy sobie, aby w wysokospecjalistycznym ośrodku, jakim jest BCO radioterapia, która jest jedną z metod leczenia nie byłaby przeprowadzana w lepszych warunkach. Dlatego też firma Budimex, która wygrała przetarg na to przedsięwzięcie ma zrealizować budowę do 31 lipca 2023 roku. Nasi pacjenci zasługują na wszystko co najlepsze, idziemy w kierunku ambulatoryjnych świadczeń, chcielibyśmy, aby ta dostępność i jakość świadczonych usług była na jak najwyższyzm poziomie – mówi Magdalena Joanna Borkowska, dyrektor BCO.

Po zrealizowaniu zaplanowanych prac można będzie przyjąć więcej pacjentów w ramach opieki ambulatoryjnej, ma też się skrócić czas oczekiwania na udzielane świadczenia. Jest to istotne, bowiem radioterapia jest stosowana u 75% wszystkich pacjentów onkologicznych.

Będzie też nowy tomograf

W odnowionym Zakładzie Radioterapii powstanie gabinet zabiegowy z aparatem USG do zakładania znaczników w celu wdrożenia nowych technik stereotaktycznych w leczeniu raka gruczołu krokowego, raka wątroby, trzustki oraz innych lokalizacji. Nowy sprzęt da większe możliwości lekarzom i zmniejszy ryzyko błędu. Teraz pacjenci nie będą musieli wyjeżdżać do innych miast, aby wykonać odpowiednie badanie tomografem komputerowym.

W ubiegłym roku w białostockiej poradni radioterapii udzielono 24 tys. porad. To pokazuje, jak ważne jest, by zainwestować w to miejsce i je doposażyć.

- Ogromna większość pacjentów, która przychodzi do BCO będzie potrzebowała radioterapii. Jest to podstawowa metoda leczenia w onkologii, ale i nie tylko. Większość pacjentów, którzy przychodzą do poradni onkologii klinicznej, poradni ogólnej, chirurgii, następnie przejdzie przez poradnię zakładu radioterapii. To są rocznie tysiące pacjentów. Inwestycja poprawi znakomicie komfort przebywania w zakładzie radioterapii - mówi dr Tomasz Filipowski, kierownik zakładu radioterapii Białostockiego Centrum Onkologii. - Jeśli chodzi o stronę medyczną, to będziemy mieli dużo bardziej przestronne gabinety, w tej chwili jesteśmy w gabinetach starych, które nie są przystosowane do przyjmowania pacjentów w XXI wieku.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
1057 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39