Modny Białystok Pomaga hospicjum

2009.10.19 00:00
Hedoniści, którzy myślą o modnych ciuchach i fryzurach pomagają dzieciom z hospicjum we wspólnym projekcie.

Moda na pomaganie

Artyści, styliści, fotograficy swoją postawą pokazują, że każda grupa osób może działać na rzecz innych. Połączyli swoje siły w akcji "Modny Białystok pomaga".

- Trzeba poinformować ludzi, że taka placówka istnieje i potrzebuje wsparcia. Każda informacja, każda forma aktywności, która dociera do społeczeństwa ma sens i cel - powiedział Piotr Mordas, stylista, fryzjer, inicjator projektu "Modny Białystok Pomaga".

Wszystko dla dzieci

Jedyne w regionie hospicjum dla dzieci prowadzone jest przez Fundację na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi "Pomóż Im". Istnieje dopiero pół roku, w tej chwili ma 19 podopiecznych. Zespół tworzy czterech lekarzy, cztery pielęgniarki i dwie fizjoterapeutki. Potrzebni są wolontariusze. Opieka odbywa się przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu. Pracownicy hospicjum dojeżdżają do domów potrzebujących. Są to dzieci z nowotworami i uszkodzonym odśrodkowym układem nerwowym. Nie chodzą, nie mówią, nie zmieniają pozycji ciała.

- Hospicjum to nie tylko opieka medyczna, a praca z całą rodziną, pomoc psychologiczna, etyczna i duchowa. Dbamy o to, by dziecko nie było hospitalizowane. Chcemy, by dzieci miały zapewnioną fachową opiekę od strony rodziny w swoich domach. - powiedziała Elżbieta Solarz - prezes Fundacji "Pomóż im".

Do tego są potrzebne środki na bardzo drogi sprzęt medyczny m.in: pompę infuzyjną do dożylnego podawania leków, pulsoksymetry do mierzenia poziomu tlenu we krwi oraz koncentratory tlenu ułatwiające oddychania.

- Zaczęliśmy z 3 koncentratorami, mamy 18, a potrzebujemy 30. Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa 30% kosztów naszego zapotrzebowania. Utrzymujemy się z darowizn, wpłat indywidualnych i firmowych. Liczba darczyńców wciąż nie jest wielka - powiedział Arnold Sobolewski, wiceprezes Fundacji.
Ma nadzieję, że nagłośnienie działalności hospicjum i akcja " Modny Białystok Pomaga" zmienią sytuację finansową placówki.

Przyjdź, zobacz, wesprzyj

Okazji do wsparcia działalności hospicjum nie zabraknie. Na przełomie października i listopada pomysłodawcy akcji: Piotr Mordas, Eliwra Horosz, Przemysław Sejwa, Bartek Sejwa, Agata Gołubowska, Karina Gódź, Maria Kempisty i Wojtek Zdanowicz przygotowali liczne wydarzenia artystyczne.

24 października Przemysław i Bartek Sejwa pokażą zdjęcia inspirowane "Sklepami Cynamonowymi" Brunona Schulza oraz fotografie z sesji modowych. Oprócz wystawy pokaz haute couture przygotowany przez projektantkę Elwirę Horosz oraz pokaz stylizacji fryzjerów stylistów z salonów "Kameleon".

Kolejna impreza odbędzie się 12 listopada w klubie "Loft", gdzie zostaną pokazane prace projektantów mody oraz fryzjerów stylistów, a także wernisaż wystawy "Oldskul" - fotografie Przemysława Sejwy.

Ponadto " Demiurgus" - widowisko multimedialne z okazji 10.urodzin. Salonów Fryzur i Kosmetyki "Kameleon" w Białymstoku, a 27 listopada w auli Pałacu Branickich pokaz najnowszej kolekcji mody Elwiry Horosz i Agaty Gołubowskiej , Marii Kempisty i Kariny Gódź.

więcej: Modny Białystok Pomaga

Dodatkowe informacje na stronie projektu pomagajac.pl

MAG

888 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39