Można będzie oddać hołd ofiarom sowieckich deportacji. Przed nami 6. Bieg Pamięci Sybiru

2024.01.31 10:15
Muzeum Pamięci Sybiru i Fundacja Białystok Biega po raz 6. organizują Bieg Pamięci Sybiru. Rywalizacja stacjonarna przeprowadzona zostanie w stolicy Podlasia 10 lutego, a drugi bieg dojdzie do skutku tydzień później we Wrocławiu. Dodatkowo można też wziąć udział w wirtualnej odsłonie wydarzenia.
Można będzie oddać hołd ofiarom sowieckich deportacji. Przed nami 6. Bieg Pamięci Sybiru
Fot: Redakcja BiałystokOnline

Sceny sprzed ponad 80 lat wciąż są w naszej pamięci

Bieg Pamięci Sybiru to impreza, która na stałe zagościła w kalendarzu wydarzeń historyczno-sportowych nie tylko w Białymstoku, ale także w innych miastach Polski oraz w środowiskach polonijnych za granicą. W poprzednich pięciu edycjach wydarzenia wzięło udział łącznie kilka tysięcy biegaczy. Dzięki biegowi wirtualnemu do inicjatywy dołączyli także amatorzy sportu z wielu krajów na świecie. Obecnie na listach startowych jest około tysiąc osób.

- Ten bieg to kolejny wyraz tego, że Białystok pamięta o deportowanych na Sybir. To doświadczenie jest częścią tożsamości naszego miasta, którą chcemy przekazywać kolejnym pokoleniom. Bieg łączy ludzi z różnych generacji, środowisk i miast. Dzięki temu coraz więcej osób dowiaduje się o sowieckich deportacjach, Sybirze i dumie Białegostoku, czyli Muzeum Pamięci Sybiru - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent stolicy Podlasia.

Białostocki Bieg Pamięci Sybiru odbędzie się w Lesie Turczyńskim oraz w tak docenianej przez biegaczy formie wirtualnej. Po raz kolejny dojdzie także do skutku bieg we Wrocławiu, który planowany jest w Lesie Osobowickim. Dlaczego akurat we Wrocławiu? Gdy po 1945 r. miasto to znalazło się w granicach Polski, przybyło do niego wielu mieszkańców Kresów Wschodnich, przede wszystkim ze Lwowa i okolic, którzy w wyniku przesunięcia granic utracili swoje domy. Z tego samego powodu osiedlali się tutaj Sybiracy, którym dane było opuścić Związek Sowiecki, ale których powrót do rodzimych stron nie był już możliwy.

- 10 lutego 1940 r. doszło do pierwszej z czterech masowych deportacji przeprowadzonych przez władze sowieckie, podczas których wywieziono na Sybir setki tysięcy obywateli polskich. Chcąc uczcić ofiary wydarzeń sprzed ponad 80 lat i pielęgnować pamięć o nich, Muzeum Pamięci Sybiru i Fundacja Białystok Biega zapraszają na Bieg Pamięci Sybiru. Bieg organizowany jest zawsze zimową porą na terenach leśnych na dystansie 5 km - informują twórcy wydarzenia.

Na zapisy nie jest jeszcze za późno

Każdy z uczestników, który ukończy 6. Bieg Pamięci Sybiru, otrzyma pamiątkowy medal. Medal przedstawia jeden z eksponatów, który znajduje się w Muzeum Pamięci Sybiru. W tym roku jest to miś Reni Jackowskiej. Renia miała zaledwie 7 lat, kiedy razem z matką została zesłana z okolic Lwowa na Syberię, do obwodu irkuckiego. Po "amnestii" w 1942 r. opuściły one Związek Sowiecki, trafiły do Ain Karem w zachodniej części Jerozolimy. Tu losy rodziny Jackowskich splotły się z losami rodziny Świderskich, którzy mieszkali w tym samym domu. Basia Świderska pokochała misia Reni i nie potrafiła się z nim rozstać, jednak - kiedy w 1946 r. rodzina Jackowskich otrzymała pozwolenie na wyjazd do Anglii - Renia postanowiła oddać misia Basi.

Zapisy do biegów w formie stacjonarnej (10 i 17 lutego), jak też wirtualnej (10-29 lutego), wciąż trwają. Prowadzone są one drogą internetową.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

828 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39