Można już korzystać z pierwszej tężni solankowej w Białymstoku. Gdzie ją znajdziemy?

2024.06.13 11:35
Zaczynają wyrastać na białostockich osiedlach jak grzyby po deszczu. Wszystko wskazuje na to, że mini tężnie solankowe, podobnie jak kiedyś siłownie "pod chmurką" będą nieodłącznym elementem krajobrazu miejskich podwórek. Jedna z takich solanek stanęła przy ulicy Włościańskiej.
Można już korzystać z pierwszej tężni solankowej w Białymstoku. Gdzie ją znajdziemy?
Fot: Radny Henryk Dębowski / FB

Jest to pierwsza tężnia w Białymstoku, ale na tym miasto nie poprzestanie. Kolejne mają powstać m.in. w parku im. Jadwigi Dziekońskiej (obecnie miasto szuka wykonawcy), na Plantach (również trwają poszukiwania chętnych do budowy obiektu), na terenach zielonych przy ul. Fredry oraz przy ul. Szkolnej.

Można już korzystać z solanki na Pieczurkach

Do korzystania z dobroczynnych właściwości tężni solankowej zachęca miejski radny Henryk Dębowski. Na swoim profilu społecznościowym umieścił obszerny wpis, w którym informuje o zaletach tego małego uzdrowiska:

"Drodzy Białostoczanie! Jeśli szukacie idealnego miejsca na relaks i zdrowie, tężnia solankowa na ul. Pieczurki czeka na Was!"

Według radnego, solanka na Pieczurkach posiada wiele korzyści - nie tylko tych zdrowotnych. Zdaniem Henryka Dębowskiego, zaletą tej osiedlowej tężni jest położenie w pięknym otoczeniu, które w ocenie radnego sprzyja relaksowi. We wpisie radny podkreśla też, że na korzyść tężni przemawia dobra lokalizacja. Dębowski zapewnia, że na osiedle Pieczurki można łatwo dotrzeć zarówno pieszo, jak i komunikacją miejską.

Do tej pory białostoczanie, którzy chcieli skorzystać z tężni musieli jechać do Supraśla czy Choroszczy. Solnaka na Pieczurkach powstała w ramach budżetu obywatelskiego (2021). Koszt tej inwestycji wyniósł niemal 600 tys. zł.

Bum na tężnie

W Polsce ostatnio można zauważyć wzmożony popyt na tego rodzaju obiekty, wykonywane głównie z drewna. Funkcjonowanie tężni polega na rozpylaniu solanki, która spływając po faszynie, odparowuje i tworzy specyficzny mikroklimat. Przebywanie w tężni jest szczególnie zalecane dla osób cierpiących na choroby dróg oddechowych.

Inhalacje solanką przyczyniają się do regeneracji błony śluzowej oraz stymulacji układu odpornościowego, co ma znaczące znaczenie w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, jak również zapalenia zatok.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

686 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39