Można obejrzeć film "Wierna rzeka" i spotkać się z Olgierdem Łukaszewiczem

2023.02.10 16:40
Podlaska Akademia Kultury to projekt realizowany przy współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. W cyklu tym można brać udział w seansach polskich filmów, a dodatkowo w spotkaniach z ich twórcami. W niedzielę (12.02) zostanie wyświetlona "Wierna rzeka", a gościem będzie Olgierd Łukaszewicz.
Można obejrzeć film "Wierna rzeka" i spotkać się z Olgierdem Łukaszewiczem
Fot: Materiały prasowe

"Wierna rzeka" w reż. Tadeusza Chmielewskiego to klasyka polskiego kina z 1983 r. Film jest adaptacją powieści Stefana Żeromskiego pod tym samym tytułem. Akcja rozgrywa się podczas powstania styczniowego.

Z pobojowiska po jednej z bitew gdzieś na kielecczyźnie wyczołguje się ciężko ranny powstaniec - książę Józef Odrowąż. Ranny książę trafia do dworku, w którym mieszka córka powstańca Salomea wraz z opiekującym się nią starym sługą - Szczepanem. Po jakimś czasie między młodymi rodzi się miłość. Jednak dwór rewidowany jest nieustannie przez kozaków. Do dworu przyjeżdża komisarz Rządu Narodowego, Hubert Olbromski, wraz z adiutantem. Spór Odrowąża i Olbromskiego dotyczący słabości powstania ujawnia głębokie podziały i tragiczne osamotnienie walczących.

Przed spaleniem dworu carski oficer Wiesnicyn odnajduje ukrywającego się Odrowąża. Domyślając się związku łączącego młodych, Rosjanin, w porywie szlachetności, daruje im życie i oszczędza dwór.

Pewnej burzliwej nocy, podczas której z dworu ucieka stary Szczepan, Salomea i Odrowąż zostają kochankami. Nastaje wiosna. Do dworu przyjeżdża, wezwana przez Szczepana, księżna Odrowążowa. Matka zabiera syna, obiecując mu, że wyjazd za granicę ma na celu dołączenie do formujących się oddziałów. Salomea wyznaje księżnej swą miłość do jej syna. Ta wręcza jej woreczek ze złotymi dukatami. Zrozpaczona Salomea wrzuca je do rzeki.

Główne role w filmie "Wierna rzeka" grają Olgierd Łukaszewicz (Józef Odrowąż) oraz Małgorzata Pieczyńska (Salomea). Postać Szczepana kreuje Franciszek Pieczka.

W niedzielę (12.02), o godz. 15:00 w Kinie Forum odbędzie się pokaz "Wiernej rzeki" oraz spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem. Bilety w cenie 13 zł są do kupienia w kasie kina, w kasie Centrum im. L. Zamenhofa oraz przez stronę internetową Białostockiego Ośrodka Kultury.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1178 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39