Multimedialna wystawa. Jest efektem pobytu twórczego artysty

2017.06.15 07:57
Antoniemu Głowadzkiemu - esperantyście, malarzowi i podróżnikowi - będzie poświęcona wystawa "Co jest pod Z?" Marcina Czarnopysia. Zostanie ona otwarta w piątek (16.06) w Centrum im. Ludwika Zamenhofa.
Multimedialna wystawa. Jest efektem pobytu twórczego artysty
Fot: materiały Centrum im. L. Zamenhofa

Na wystawie "Co jest pod Z?" w CLZ będą prezentowane prace z pobytu Antoniego Głowadzkiego w Białymstoku, pamiątki po nim i nieukończony projekt ilustrowanego słownika esperanto. Na wystawie pojawia się wątek poświęcony Ludwikowi Zamenhofowi. Marcin Czarnopyś wciela się w rolę kogoś na kształt kuratora wystawy. Proponuje odbiorcom rodzaj gry/zabawy związanej z osobą Głowadzkiego i jego autentycznością. Projekt będzie realizacją z zakresu multimediów. Łączy w sobie obiekty typu ready made z instalacjami, obrazami i rysunkami. Ekspozycja jest efektem pobytu twórczego artysty w Białymstoku.

Antoni Głowadzki studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego profesorem był Leon Wyczółkowski. W trakcie studiów zainteresował się językiem esperanto. W 1912 r. wziął udział w ósmym Światowym Kongresie Esperanto w Krakowie, gdzie poznał Ludwika Zamenhofa. W trakcie I wojny światowej brał udział w walkach po stronie armii Austro-Węgier. W 1914 r., w trakcie oblężenia twierdzy Przemyśl, został ranny. Traumatyczne wydarzenia wojenne spowodowały, że stał się zagorzałym pacyfistą. To tylko kilka wątków z bogatego życiorysu artysty. Więcej o nim można się będzie dowiedzieć na wystawie.

Wernisaż zaplanowano w godz. 18.00-20.00.

Więcej: Marcin Czarnopyś "Co jest pod Z?"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

217 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39