Muzeum Pamięci Sybiru na półmetku. Otwarcie placówki w 2021 roku

2020.07.02 15:07
To już półmetek w pracach nad wystawą stałą Muzeum Pamięci Sybiru. Na wszystkich kondygnacjach pojawiają się nowe elementy ekspozycji. Przygotowywane i zabezpieczane są również eksponaty, które mają pojawić się na wystawie.
Muzeum Pamięci Sybiru na półmetku. Otwarcie placówki w 2021 roku
Fot: Muzeum Pamięci Sybiru/FB

Jedną z najnowszych instalacji są stalowe Stelle, które przedstawiać będą historie, wspomnienia i przeżycia zesłańców. Dzięki nagranej relacji zwiedzający będą mogli wsłuchać się w opowieści osób, które doświadczyły deportacji w głąb Syberii lub Kazachstanu. Z kolei drewniane tabliczki w symboliczny sposób mają przypominać o trudnej, bardzo ważnej części historii ludzi, którzy zginęli daleko od ojczyzny.

Oprócz tych elementów wystawy stałej w muzeum powstaje "Memoriał Katyński", który zlokalizowany jest w podziemiach dawnej składnicy wojskowej. W tej części wystawy montowane są specjalne tablice z nazwiskami ofiar. Ponadto znajdą się tu przedmioty ocalone z grobów.

Trwają też prace nad zabezpieczeniem cennych pamiątek, które pojawią się na ekspozycji. Część eksponatów została przeniesiona do specjalnie przygotowanych sal. Są to głównie rzeczy z drewna i skóry, czyli przedmioty wrażliwe, wymagające stosowania wielu strategii ochrony konserwatorskiej - głównie w zakresie działań związanych z zarządzaniem mikroklimatem. Obecnie w zbiorach muzeum znajduje się blisko pięć tysięcy eksponatów, jednak nadal prowadzona jest akcja mająca na celu ich pozyskiwanie. Fotografie, przedmioty codziennego użytku czy dokumenty - wszystkie te przedmioty są dla muzeum niezwykle cenne.

- W tej wyjątkowej, nowoczesnej placówce, Białystok godnie upamiętni Polaków przymusowo zesłanych oraz tych, którzy Syberię odkrywali i badali - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. - To muzeum będzie hołdem złożonym Sybirakom, ich rodzinom. Zależy nam na tym, aby było to muzeum o zasięgu ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. I będziemy czynili wszystko, aby tak się stało. Dlatego cieszę się, że jesteśmy już na "ostatniej prostej".

Równolegle z pracami nad wystawą stałą prowadzone są dwie kampanie społeczne. Poprzez akcję #Zapamiętani muzealnicy chcą zaangażować odbiorców do czynnego udziału w budowie wystawy stałej. Zachęcają Sybiraków i ich potomków do przesłania swoich aktualnych fotografii. Zdjęcia znajdą się w finałowej sali wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru.

Jednocześnie prowadzone są aktywne działania mające na celu wzrost świadomości historycznej internautów o Sybirze. Kampania "Po ilu kilometrach" wychodzi naprzeciw wykorzystywaniu słowa Sybir i określenia "zesłać na Sybir" w niewłaściwych kontekstach. Chodzi o to, aby zwrócić uwagę na problem nadużywania tych słów z dość infantylnych i błahych powodów. Zapraszamy do odwiedzenia strony dedykowanej tej akcji - www.poilukilometrach.pl.

W Muzeum Pamięci Sybiru trwają także przygotowania do obchodów 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru zaplanowane jest na wrzesień 2021 roku.

W piątek (3.07) Muzeum Pamięci Sybiru odwiedzi minister kultury Piotr Gliński.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1623 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39