Muzeum Wojska w Białymstoku zmieni siedzibę. Koszty mogą przekroczyć 30 mln zł

2024.03.25 07:10
Muzeum Wojska w Białymstoku zmienia swoją lokalizację. Przeniesie się do jednego z powojskowych magazynów znajdujących się przy ul. Węglowej. Prace nad budową i modernizacją nowej siedziby mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.
Muzeum Wojska w Białymstoku zmieni siedzibę. Koszty mogą przekroczyć 30 mln zł
Fot: Tadeusz Truskolaski/Facebook

Muzeum Wojska w Białymstoku ma swoją siedzibę od 1974 roku w samym centrum Białegostoku, przy ul. Kilińskiego 7. Pierwotnie placówka ta mieściła się w Pałacyku Gościnnym, jednak szybko okazało się, że jego pomieszczenia nie są wystarczające dla rosnącej liczby eksponatów. W odpowiedzi na to muzeum rozbudowało swoją działalność, a obecnie obejmuje także Park Militarny, położony przy ul. Węglowej 3.

Zbiory Muzeum Wojska w Białymstoku liczą obecnie kilkanaście tysięcy eksponatów, a każdego roku ich liczba wzrasta o około 500. Aktualna lokalizacja muzeum nie jest wystarczająca do eksponowania całej kolekcji oraz nie jest odpowiednio dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Muzeum Wojska w Białymstoku ma przenieść swoją siedzibę do powojskowego magazynu numer 10, znajdującego się przy ul. Węglowej. Obecnie magazyn ten stoi pusty, jednak już wkrótce powiększy muzealną przestrzeń do 2 tys. metrów kwadratowych.

- Park Militarny oraz nowe Muzeum Wojska stworzą jeden kompleks muzealny, opowiadający historię naszego miasta i regionu. Obecnie posiadamy projekt budowlany i pozwolenie na budowę. Jesteśmy również na etapie pisania scenariusza wystaw stałych. Będziemy robić wszystko, aby były one jak najbardziej interesujące. Pierwszym etapem będzie więc budowa, a ostatnim etapem tworzenie wystaw, jednak to wszystko jest przed nami. Są już powołane zespoły, odbyły się pierwsze spotkania i stworzono pierwsze pomysły. To będzie naprawdę ciekawe miejsce, zupełnie inne niż wszyscy do tej pory widzieli - mówi dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Rozpoczęcie prac nad budową nowej siedziby zaplanowano na ten rok. Zakończenie prac ma się zakończyć w 2026 roku. Rządowy Program Odbudowy Zabytków przewidział na ten projekt dofinansowanie w wysokości 3,5 mln zł. Pozostała część środków zostanie pokryta ze środków miejskich oraz funduszy unijnych w ramach programu Interreg Litwa-Polska. Szacowany koszt całego przedsięwzięcia, obejmującego budowę i modernizację budynku oraz przygotowanie wystawy, oscyluje w kwocie 30-35 mln zł.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1849 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39