Na Alei Bluesa pojawią się nowe tabliczki. Tego dnia rozbrzmi blues

2023.09.12 07:37
Dzień bluesa w Białymstoku. To okazja nie tylko do celebrowania tej muzyki, ale także do upamiętnienia pasjonatów bluesa oraz wybitnych artystów, którzy przyczynili się do jego rozwoju i rozpowszechniania.
Na Alei Bluesa pojawią się nowe tabliczki. Tego dnia rozbrzmi blues
Fot: Alina Gabrel-Kamińska

Polski Dzień Bluesa to inicjatywa, którą rozpoczęło Polskie Stowarzyszenie Bluesowe, chcąc uczcić pamięć B.B. Kinga. Idea wydarzenia polega na tym, że w całym kraju odbywają się koncerty, festiwale, wystawy i spotkania miłośników tej muzyki. To nie tylko wydarzenie muzyczne, ale także hołd dla pasji i dziedzictwa, które kształtują polską scenę bluesową, a także okazja do wspólnego świętowania i czerpania radości z muzyki, która przemawia do serc wielu ludzi.

W tym roku szczególna uwaga jest skierowana na serię wydarzeń w ramach cyklu "Blues Fama", która jest poświęcona postaci Ryszarda "Skiby" Skibińskiego, czyli wybitnego bluesmana związanego z naszym miastem. Dla przypomnienia, w okolicach 40. rocznicy jego śmierci w Białymstoku odbył się koncert "Kielak plays Skiba", a latem zaprezentowano projekt "Bluesowy Pomost", łączący różne muzyczne pokolenia.

Tegoroczne wydarzenie rozpocznie się odsłonięciem nowych tabliczek w Alei Bluesa. Następnie, odbędzie się koncert "Harmonijkowego Ataku", bluesowej supergrupy, która na stałe zapisała się w historii polskiej sceny muzycznej. Skład zespołu to kwartet doświadczonych harmonijkarzy: Łukasz Wiśniewski, Tomek Kamiński, Michał Kielak i Bartosz Łęczycki. Na scenie pojawią się także gitarzyści Jacek Jaguś i Piotr Grząślewicz, oraz sekcja rytmiczna w składzie Andrzej Stagraczyński (bas) i Adam Partyka (bębny). "Harmonijkowy Atak" nie ogranicza się do tradycyjnego bluesa, gdyż ich muzyka to mix różnych stylów, od rocka po funk.

Ważnym elementem obchodów jest również Aleja Bluesa. Białystok, jako pierwsze miasto w Polsce, zdecydowało o upamiętnieniu zasłużonych postaci dla bluesa poprzez umieszczanie pamiątkowych tablic w mieście. Ten symboliczny punkt hołduje nie tylko twórcom, ale również pasjonatom i propagatorom bluesa. W Alei znaleźć można nazwiska takich osób jak Maria Jurkowska czy Witold Frankiewicz, którzy przyczynili się do rozwoju tego gatunku muzycznego w Polsce.

Polski dzień Bluesa odbędzie się w sobotę (16.09) w klubie Fama.

Więcej informacji: Polski dzień Bluesa

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1095 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39