Na cmentarzu w Zabłudowie odbędzie się pochówek 12 żołnierzy Wojska Polskiego

2022.07.28 16:36
Na cmentarzu w Zabłudowie zaplanowano pochówek 12 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli we wrześniu 1939 r.
Na cmentarzu  w Zabłudowie odbędzie się pochówek 12 żołnierzy Wojska Polskiego
Fot: IPN Biuro Poszukiwań i Identyfikacji

W najbliższy piątek (29.07) o godz. 14.00 na cmentarzu rzymskokatolickim w Zabłudowie odbędzie się pochówek 12 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli we wrześniu 1939 r. i zostali odnalezieni przez pracowników Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Przed kilkoma dniami prowadzono prace archeologiczne na cmentarzu w Zabłudowie, które miały potwierdzić, że spoczywają tu szczątki żołnierzy Wojska Polskiego. Już na początku prac znaleziono trumnę ze szczątkami pięciu osób. W sumie znaleziono szczątki dwunastu żołnierzy.

Prace ekshumacyjne były wprowadzone w dnia 25-29 lipca.

- Apelujemy do osób, które utraciły kogoś z rodziny w 1939 roku na tym odcinku walk, aby zgłaszały się do nas i przekazały swój materiał genetyczny – piszą przedstawiciele białostockiego IPN na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Decyzją wojewody podlaskiego odnalezione szczątki zostaną pochowane już teraz, z należytą czcią (w trumnach, podczas pogrzebu). Jednak pobrany materiał genetyczny i próbki posłużą do analiz, które mają na celu przywrócić imiona odnalezionym Polakom zamordowanym przez Niemców we wrześniu 1939 r.

Uroczystości pogrzebowe zaplanowano także na Podkarpaciu

Jak informuje IPN tego samego dnia zaplanowano także pogrzeb 14 żołnierzy Wojska Polskiego zamordowanych w lipcu 1946 r. przez ukraińskich nacjonalistów. Uroczystości rozpoczną się w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Jaworniku Ruskim.

Kilka lat temu Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie otrzymała informacje od mieszkańców Jawornika Ruskiego, że w lasach nieopodal miejscowości mogą być szczątki osób zamordowanych przez UPA. Podczas prowadzonych prac, w miejscu prawdopodobnej egzekucji nie odnaleziono prochów cywilów, lecz szczątki 14 żołnierzy oddziału manewrowego 28 pułku piechoty WP z Przemyśla pod dowództwem ppłk. Wygnańskiego. Po 76 latach żołnierze doczekają godnego pochówku.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1291 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39