Na cmentarzu wojskowym w Białymstoku powstaną kolumbaria

2019.11.04 11:42
Kolumbaria, czyli specjalne miejsca pochówku, powinny zostać zbudowane w ciągu roku na cmentarzu wojskowym w Białymstoku. Inwestycję prowadzi Instytut Pamięci Narodowej.
Na cmentarzu wojskowym w Białymstoku powstaną kolumbaria
Fot: MN

Instytut Pamięci Narodowej szuka wykonawcy, który zbuduje w Białymstoku, na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 Listopada, kolumbaria, czyli budowle, w których znajdzie się miejsce na kilkaset pojedynczych nisz na trumny. 

Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w 2017 roku rozpoczęło procedury administracyjne mające na celu budowę kolumbarium. W tym samym roku powstała koncepcja plastyczna, która uzyskała akceptację IPN i na jej podstawie powstał projekt wykonawczo-budowlany, zgodnie z którym obiekt zostanie wybudowany.

Inwestycja ma na celu konkretnie budowę dziesięciu kolumbariów przeznaczonych na miejsce pochówku ofiar zbrodni totalitarnych na terenie cmentarza wojskowego wraz z wykonaniem zagospodarowania terenu wokół kolumbariów polegającego na realizacji schodów terenowych oraz alejek łączących projektowane i istniejące chodniki. Oferty można składać do 13 listopada. Na wybudowanie obiektu wykonawca będzie miał 9 miesięcy.

W ostatnich latach, dzięki śledztwom i pracom wykopaliskowym prowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej, udało się odnaleźć szczątki kilkuset osób zamordowanych przez komunistów w latach 1939-1956. Najwięcej znaleziono podczas wykopalisk prowadzonych w areszcie śledczym w Białymstoku. Cały czas trwają prace, które mają pomóc w zidentyfikowaniu ofiar. Jednak bez względu na to, czy uda się ustalić ich tożsamość, należy im się godny pochówek.

- Z uwagi na fakt, że absolutnie koniecznym warunkiem jest zapewnienie stałego dostępu do każdych szczątków, a na cmentarzu nie ma wystarczająco dużo miejsca do horyzontalnego układu pochówku, zapadła decyzja o budowie kolumbarium z indywidualnymi niszami na trumny – informował w zeszłym roku Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniani Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

810 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39