Na granicy polsko-białoruskiej kwitnie turystyka. Ruch bezwizowy przyciąga

2017.08.08 08:09
Turyści coraz chętniej - na rowerach, kajakach czy pieszo - przekraczają granicę polsko-białoruską. Ruch bezwizowy okazał się być świetnym pomysłem.
Na granicy polsko-białoruskiej kwitnie turystyka. Ruch bezwizowy przyciąga
Fot: J. Koniecko/Urząd Miejski w Augustowie
Kanał Augustowski

28 kwietnia otwarty został ruch bezwizowy na wodnym przejściu granicznym Rudawka-Lesnaja. Następnie pojawiło się rozszerzenie w postaci przejścia pieszo-rowerowego. Wszystko to okazało się strzałem w dziesiątkę, bowiem Śluzę Kurzyniec na Kanale Augustowskim tylko od maja do końca lipca przekroczyło prawie trzy razy więcej jednostek pływających niż w latach ubiegłych przez cały sezon letni. Dużą popularnością cieszą się wycieczki rowerowe z Polski na Białoruś i odwrotnie.

- Kanał Augustowski od lat jest magnesem przyciągającym do Augustowa rzeszę turystów z kraju i zza granicy. Jestem przekonany, że gości odwiedzających nasze urokliwe miasto każdego roku będzie coraz więcej – także dlatego, że mają możliwość bezwizowego odkrywania zabytku architektury wodnej z XIX w., również po stronie białoruskiej – mówi Wojciech Walulik, burmistrz Augustowa.

Jak wynika z danych (z okresu od 28 kwietnia do 4 sierpnia) Placówki Straży Granicznej w Płaskiej, która operuje ruchem na przejściu granicznym Rudawka-Lesnaja, do Polski z Białorusi przyjechało 870 osób, a z Polski na Białoruś wyjechały 943 osoby. Wśród wszystkich, którzy pokonali granicę, najwięcej było Polaków. Co więcej, najchętniej granicę przekraczano na rowerach, w drugiej kolejności na kajakach i innych jednostkach pływających (zrobiło tak o ponad połowę więcej osób niż w poprzednich latach). Natomiast na pieszą wędrówkę zdecydowało się niespełna 300 osób.

Turyści, którzy chcą zwiedzić cały transgraniczny szlak Kanału Augustowskiego, nie muszą już ubiegać się o wizy na Białorusi. Wystarczy mieć ważny paszport, wykupioną polisę ubezpieczeniową, środki pieniężne w wysokości ok. 88 zł na każdy dzień pobytu oraz dokument umożliwiający zwiedzanie "Parku Kanał Augustowski". Dokument ten wystawiają białoruskie biura podróży po zakupieniu (i zazwyczaj opłaceniu z góry) minimum dwóch usług turystycznych (istnieje opcja korzystania z oferty polskich pośredników, np. augustowskich biur podróży i organizatorów turystyki).

Na Białorusi - na terytorium "Parku Kanał Augustowski" i miasta Grodna - przy korzystaniu z turystycznego ruchu bezwizowego można przebywać do 5 dni.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1086 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39