Na kampusie UwB powstanie nowa siedziba. Inwestycja pochłonie 65 mln zł

2023.06.20 17:27
We wtorek (20.05) oficjalnie ogłoszono budowę nowej siedziby na kampusie UwB. Znajdą się w niej dwa wydziały oraz dwa instytuty. Koszt budowy to ok. 65 mln zł.
Na kampusie UwB powstanie nowa siedziba. Inwestycja pochłonie 65 mln zł
Fot: Malwina Witkowska

Będzie siedziba dla nauk społecznych

Na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, zlokalizowanym przy ul. Ciołkowskiego w Białymstoku planowana jest budowa nowej siedziby dla nauk społecznych. W nowym kompleksie znajdą się Wydział Ekonomii i Finansów oraz Instytut Zarządzania, które przeniosą się z ulicy Warszawskiej, oraz Instytut Socjologii, który obecnie mieści się w "Domu Partii" przy placu NZS. Ponadto powstanie nowy Wydział Stosunków Międzynarodowych, którego dziekanem zostanie dr hab. Adam Bartnicki, naukowiec z Wydziału Prawa UwB.

Nowa inwestycja ma zintegrować wszystkie wydziały UwB w jednym miejscu, dzięki czemu uniwersytet ma się stać jeszcze lepszym ośrodkiem akademickim. Z okazji ogłoszenia budowy nowej siedziby, do Białegostoku przyjechał wicepremier Jacek Sasin, któremu towarzyszyła grupka podlaskich polityków Prawa i Sprawiedliwości.

- Trzeba skończyć z historycznym, ale fatalnym podziałem na Polskę wschodnią, czyli mniej rozwinięta i tę lepiej rozwiniętą zachodnią - powiedział wiceprezes Rady Ministrów, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że dzięki inwestycjom i rozwinięciu wielu obszarów województwa podlaskiego, młodzież z naszego regionu nie musi wyjeżdżać do lepiej rozwiniętych ośrodków. Pomoże w tym również najnowsza inwestycja UwB.

- 10 lat temu rozpoczynając plany kampusowe, zastanawialiśmy się czy jest możliwe, aby przenieść cały uniwersytet w jedno miejsce. Niebawem to się uda - zapowiedział rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski.

Inwestycja pochłonie 65 mln zł

Planowany obiekt będzie miał powierzchnię około 1850 m2, a całkowita powierzchnia użytkowa wyniesie około 5200 m2. Szacuje się, że z nowej siedziby skorzysta około 2 tys. studentów oraz 140 pracowników. W budynku znajdą się sale wykładowe, sale ćwiczeniowe, pomieszczenia techniczne oraz pokoje administracji.

Architektura nowego obiektu będzie nawiązywać do istniejącej już zabudowy na kampusie. Budynek będzie składał się z trzech kondygnacji naziemnych i będzie połączony nadziemną kładką z sąsiednim budynkiem nauk humanistycznych. Wokół kompleksu powstaną również parkingi.

Szacowany koszt całej inwestycji wyniesie około 65 mln zł, z czego 50 mln zł to dotacja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Projekt ten ma na celu zapewnienie nowoczesnych i funkcjonalnych przestrzeni edukacyjnych dla studentów oraz dogodnych warunków pracy dla pracowników naukowych.

(Prawie) wszystkie wydziały w jednym miejscu

Kampus Uniwersytetu w Białymstoku znajduje się przy ul. Ciołkowskiego i zajmuje obszar o powierzchni 30 hektarów, będący własnością uczelni. W pierwszym etapie budowy, który zakończył się w 2014 r., powstały budynki Wydziału Biologii, Wydziału Chemii, Wydziału Fizyki, Wydziału Matematyki oraz Instytutu Informatyki. W nowo wybudowanym miasteczku akademickim znajdują się również Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze, Uniwersyteckie Centrum Obliczeniowe oraz Uniwersyteckie Centrum Kultury.

Pod koniec 2020 r. zakończono budowę siedziby Planetarium i Obserwatorium uniwersyteckiego, a wiosną 2021 r. oddano do użytku nowy budynek Biblioteki Uniwersyteckiej.

Kolejnym etapem rozbudowy kampusu będzie wzniesienie budynków dedykowanych naukom humanistycznym. Umowa z wykonawcą została podpisana w listopadzie 2022 r. , a obiekt ma być gotowy w 2025 r. Inwestycję prowadzić ma białostocka firma R/S Budownictwo. Zainkasuje za nią około 84,5 mln zł. Znajdą się w nim wydziały filologii czy historii.

Dodatkowo zapowiedziana została budowa siedziby dla nauk społecznych. Ostatecznym celem jest umieszczenie na kampusie wszystkich wydziałów i instytutów Uniwersytetu w Białymstoku, z wyjątkiem Wydziału Prawa, którego przeniesienie nie jest jeszcze znane.

- Jako pracownik Wydziału Prawa zwracam się do pana premiera o to, abyśmy pomyśleli wspólnie nad tym, aby jeszcze Wydział Prawa został przeniesiony na kampus. To jest bardzo ważne, ponieważ Wydział Prawa ma najwyższą kategorię A+, także poziom tego wydziału jest bardzo wysoki. Kształci się tam bardzo wielu studentów, a wykłada bardzo wykwalifikowana kadra - podkreślił marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1221 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39