Na niebie pojawi się Pełnia Kwiatowego Księżyca

2023.05.05 07:51
Piątek, choć chłodny, zapowiada się na dość pogodny. Jeżeli bezchmurna aura potrwa do wieczora, będziemy mogli w nocy zaobserwować majową pełnię naszego naturalnego satelity.
Na niebie pojawi się Pełnia Kwiatowego Księżyca
Fot: Pixabay

Pierwszy piątek maja w stolicy województwa podlaskiego zapowiada się na chłodny i mokry - synoptycy prognozują przelotne opady deszczu. Mimo to przez większość dnia będzie dość słonecznie, słońce poświeci przez 10 godzin. Na niebie pojawi się małe zachmurzenie pokrywające od 20 do 30 proc. jego powierzchni. Wilgotność powietrza będzie na poziomie 41 proc.

W ciągu dnia termometry wskażą co najwyżej 12°C, przy czym odczuwalna temperatura wyniesie 9°C. Nocą pojawi się mały przymrozek sięgający do -2°C.

Wiatr północny, powieje ze średnią prędkością 18 km/h, momentami do nawet 40 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wyniesie 1026 hPa. Warunki biometeorologiczne będą korzystnie wpływać na nasze samopoczucie.

Słońce wzeszło o godz. 4.47, astronomiczne południe będzie o godz. 12.24, a zachód o godz. 20.02. W związku z tym dzień potrwa 15 godzin i 15 minut, a długość nocy wyniesie 8 godzin i 45 minut.

Wieczorem na niebie pojawi się pełnia naszego naturalnego satelity. Punkt kulminacyjny nastąpi o godz. 19.36 czasu środkowoeuropejskiego letniego. Oznacza to, że jeśli niebo będzie pogodne, warto spojrzeć w górę. Każda pełnia ma swoją oryginalną i niepowtarzalną nazwę, która nawiązuje często do zjawisk związanych z daną porą roku. W maju pełnia Księżyca nazywana jest "kwiatową" dzięki wierzeniom rdzennych Amerykanów, którzy pełnię srebrnego globu łączyli z wiosennym rozkwitem i wzrostem roślin. Inne określenia dla majowej pełni to Księżyc Kukurydzy, ponieważ w tym miesiącu ją wysiewano, a także Mleczny Księżyc, gdyż na ten okres przypadał czas zwiększonej mleczności krów.

5 maja to 123. dzień roku, do końca 2023 r. pozostało 240 dni. Według kalendarza świąt nietypowych są to: Dzień Europy, Międzynarodowy Dzień Położnej, Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, Światowy Dzień Higieny Rąk, Dzień Kosmosu, Międzynarodowy Dzień Tuby, Dzień bez makijażu.

Tego dnia imieniny obchodzą: Gotard, Irena, Waldemar, Anioł, Benwenut, Chociemir, Eulogia, Eulogiusz, Eutymiusz, Geroncjusz, Hilary, Ireneusz, Iryda, Jowinian, Maksym, Nicetas, Penelopa, Peregryn, Pius, Stanisław, Stanisława, Teodor, Zdzibor, Zdziebor.

Przysłowie na dziś: "Rok wtedy dobry będzie, jak w maju zawiążą się żołędzie".

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

745 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39