Na organizacje pożytku publicznego przekażemy nie 1%, a 1,5% podatku

2022.12.18 07:51
W nowym roku za sprawą przepisów Polskiego Ładu podatnicy mają możliwość przekazania nie 1% podatku na rzecz OPP, lecz 1,5%. Zasada ta będzie miała zastosowanie już do rocznych rozliczeń podatku PIT za 2022 r.
Na organizacje pożytku publicznego przekażemy nie 1%, a 1,5% podatku
Fot: Pixabay

Nie 1, ale 1,5% naszego podatku zasili konta organizacji pożytku publicznego (OPP). To efekt poprawek do Polskiego Ładu, który pierwotnie pomijał fakt, że niższy PIT spowoduje straty fundacji i stowarzyszeń, które w ten sposób finansują swoją działalność.

Polski Ład ostatecznie obniżył PIT z 17 do 12%, ale z drugiej strony sprawił, że w przypadku podatników rozliczających się według skali podatkowej, nie można już odliczyć składki zdrowotnej w rocznym rozliczeniu. Bez względu na interes podatników, na takiej reformie tracić miały organizacje dobroczynne. Wraz z obniżką podatków, skurczyłaby się także wartość przekazywanego OPP 1%. Podniesiono go zatem do 1,5%. Podatnik nie będzie stratny na takim rozwiązaniu, bowiem 1,5% podatku, zamiast trafić do skarbówki, trafi na cele dobroczynne.

W 2022 r. zmianie uległy również przepisy dotyczące przekazywania 1,5% podatku na rzecz OPP przez emerytów i rencistów. Jak informuje Ministerstwo Finansów "emeryt lub rencista, który chce przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP, nie musi składać żadnego wniosku. Wystarczy, że taki wniosek wypełnił w PIT-37, PIT-36 albo PIT-OP w latach ubiegłych, a informacje w nim podane są aktualne. Wówczas, organ podatkowy przekaże kwotę w wysokości 1,5% podatku należnego wykazanego w PIT-40A tej organizacji, którą emeryt lub rencista wybrał w poprzednich latach. Rozwiązanie to dotyczy emerytów i rencistów, dla których podatek obliczony przez organ rentowy w PIT-40A jest ich podatkiem rocznym".

Podatnik w deklaracji podatkowej może wskazać konkretny cel, na który przekazuje się 1,5% podatku. Trzeba zaznaczyć, że dla organizacji będzie to jedynie informacja, a nie jest to informacja zobowiązująca, w szczególności organizacja nie musi rozliczyć się z przekazania darowizny na cel konkretnej osoby. Wystarczy, że realizuje cele statutowe. Celem może być ratowanie życia konkretnej osoby, realizowane poprzez daną organizację, wsparcie konkretnej placówki czy wsparcie danego pionu działalności statutowej.

W 2022 r. 1% należnego podatku z rozliczenia za 2021 r. dokonało 15,9 mln podatników. To 600 tys. więcej niż rok temu. OPP otrzymały łącznie środki w wysokości ponad 1,1 mld zł. To o 141 mln zł więcej niż w 2021 r. Przeciętna kwota przekazana przez jednego podatnika na rzecz tych organizacji wyniosła 70 zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1524 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39