Na Podlasiu otwarto nową zagrodę pokazową żubrów

2024.01.22 11:30
W Kopnej Górze (gm. Supraśl) otwarto nową zagrodę pokazową żubrów. Mieści się ona na obszarze dwudziestu hektarów, jest ogrodzona i zabezpieczona. Już teraz odwiedzający mają możliwość podziwiania na tym terenie czterech żubrów.
Na Podlasiu otwarto nową zagrodę pokazową żubrów
Fot: Nadleśnictwo Supraśl/FB

Zagroda żubrów w Kopnej Górze została otwarta dla zwiedzających w sobotę (20 stycznia). Na tę chwilę zamieszkują ją cztery żubry, które pochodzą z różnych hodowli w Polsce. Aktualnie w zagrodzie można spotkać Połatkę, przybyłą na Podlasie z Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, młodego byka o imieniu Pozborek, który wychował się w zagrodzie Wolisko pod opieką Nadleśnictwa Borki, Poroberta z Białowieskiego Parku Narodowego oraz najstarszego byka, Pomruka, pochodzącego z ośrodka hodowlanego Nadleśnictwa Niepołomice.

Na terenie znajdują się udostępnione dla zwiedzających sieci szlaków, dzięki którym goście mogą obserwować zwierzęta z różnych perspektyw. Do dyspozycji zwierząt udostępniona jest zarówno część otwarta, jak i leśna, z kilkoma ustawionymi tam paśnikami. Ponadto, na terenie znajdują się również dwie wieże widokowe, z czego jedna jest wyposażona w windę.

Zagroda dla żubrów jest inicjatywą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i powstała w ramach "Kompleksowego projektu ochrony żubrów przez Lasy Państwowe". Rozpoczęta w 2019 roku budowa zagrody i infrastruktury towarzyszącej jest pierwszym etapem tej inwestycji. Kolejne planowane etapy zakładają pełne funkcjonowanie zagrody z zapleczem usługowym i edukacyjnym.

W trosce o bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i zwierząt, na terenie obowiązują pewne zasady. Odwiedzający proszeni są o zachowanie spokoju i ciszy na terenie, a także o powstrzymanie się od prób karmienia żubrów, wspinania się na ogrodzenie oraz przechodzenia przez nie. Cały obszar zagrody jest monitorowany, aby zapewnić spokojne środowisko dla zwierząt.

Zagroda żubrów w Kopnej Górze będzie otwarta w styczniu w godz. 10:00-15:00.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1095 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39