Na ryby do centrum miasta. Odnowiony staw przy ul. Mickiewicza

2020.07.08 15:06
Odnowiony staw znajdujący przy ul. Mickiewicza stał się miejscem rekreacji i wypoczynku. Na wędkarzy czeka 5 profesjonalnych pomostów. Została wybudowana specjalna ścieżka dla spacerowiczów.
Na ryby do centrum miasta. Odnowiony staw przy ul. Mickiewicza
Fot: Angelika Dorf
Staw przy ul. Mickiewicza gwarancją odpoczynku

Dawniej zaniedbany i zamulony staw nabrał zupełnie nowego wymiaru. Dzięki pieniądzom z Budżetu Obywatelskiego 2018 został odnowiony. Celem projektu była rewitalizacja zbiornika i jego otoczenia, poprawa jakości wody i bezpieczeństwa hydrologicznego. Została przywrócona funkcja retencyjna stawu. Teraz można tu łowić ryby i "cieszyć oko" piękną roślinnością. Przechadzając się specjalną ścieżką spacerową można dostrzec bogactwo występujących tu zwierząt.

– Realizacja projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego umożliwiła stworzenie ciekawego miejsca do wypoczynku i rekreacji – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Gratka dla wędkarzy

Sezon wędkarski wiąże się z nowymi wyzwaniami jednocześnie oferując nieograniczone możliwości poznania nowych łowisk. W codziennej pogoni za obowiązkami każdy z nas potrzebuje wyciszenia się. A wyjazd w odległe miejsce z pewnością zapewni ciszę i spokój. Jednak nie zawsze dysponujemy dużą ilością czasu.

W takiej sytuacji można udać się do skweru im. ks. H. Szlagiera, przy ul. Mickiewicza bowiem przylegający na jego terenie staw daje możliwość łowienia ryb. Na brzegu stawu zainstalowano pięć pomostów dla wędkarzy. Jego powierzchnia po przebudowie wynosi 9 600 m2, a pojemność - 16 128 m3. Natomiast maksymalna głębokość wynosi 2,5 m.

Jakość wody została znacznie poprawiona. Dno zbiornika zostało oczyszczone poprzez wywiezienie namułu. Następnie pogłębiono go na całej jego powierzchni. Dzięki temu zachowana jest odpowiednia cyrkulacja wody. Pływające wyspy posiadają funkcję oczyszczania wody.

Walory estetyczne

W otoczeniu stawu rośnie dużo wieloletnich drzew, na których można dostrzec budki dla ptaków, domki dla wiewiórek. Jeże, które występują tam dość licznie również będą mogły schronić się w specjalnych domkach.

Niebawem pojawią się też nowe drzewa, młodsze. Łącznie zostanie zasadzonych 7 drzew – w tym 5 platanów klonolistnych i 2 wierzby płaczące. Ponadto – 158 krzewów, w tym derenie, róże, budleje Dawida (motyli krzew), hortensje bukietowe. Będzie także rabata, na której zostanie posadzonych 160 bylin.

Na środku stawu została zamontowana wieża dla nietoperzy i pożytecznych jerzyków, które chronią mieszkańców przed plagą komarów. Dzięki wieży, miejsca gniazdowania ptaków są chronione bowiem zakładają one gniazda w zakamarkach i szczelinach budynków, co jest dużym zagrożeniem dla populacji tego gatunku.

Nad rowem z kamiennym dnem pojawiła się nietuzinkowa kładka z poręczami. Utworzono też ścieżkę spacerową. Wokół stawu zamontowano ekologiczne lampy fotowoltaiczne, ławki i kosze na śmieci.

Zobacz także: Aż 150 projektów zgłoszono do Budżetu Obywatelskiego 2021

Angelika Dorf
angelika.dorf@bialystokonline.pl

1178 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39