Na rynku stanęły czołgi. Ulicami przejedzie parada pojazdów militarnych [ZDJĘCIA]

2018.06.01 14:27
To gratka dla wszystkich miłośników militariów i nie tylko. Czołgi i inne pojazdy militarne można oglądać na Rynku Kościuszki. Rozpoczął się Piknik Militarny "Misja Wschód".
Na rynku stanęły czołgi. Ulicami przejedzie parada pojazdów militarnych [ZDJĘCIA]
Fot: Grzegorz Chuczun

Impreza organizowana jest po raz ósmy. Cieszy się ogromną popularnością - w zeszłym roku przyciągnęła ok. 45 tys. uczestników. W tym roku organizatorzy ze stowarzyszenia "Czemu by nie" liczą na podobną frekwencję. Piknik jest największym we wschodniej Polsce i jednym z największych w kraju wydarzeń o tematyce militarno-historycznej.

Nie tylko czołgi, będzie też parada

Od rana na Rynku Kościuszki (od strony Archiwum Państwowego) można oglądać militarne pojazdy, wśród nich czołgi, np. T-34-85. Najmłodsi chętnie fotografują się na ich tle. Militarne atrakcje przyciągnęły do centrum miasta mnóstwo białostoczan. Pojazdy można podziwiać jeszcze do godz. 17.00.

W programie jest też parada pojazdów militarnych ulicami miasta. Rozpocznie się o godz. 17.00 pod Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego i po godzinie dotrze do Ogrodniczek. W trakcie tego wydarzenia będzie można zobaczyć m.in. jeden z niewielu zachowanych i wyprodukowanych trzyosiowy jeep willys czy Forda GPA - pływający samochód osobowo-terenowy konstrukcji amerykańskiej, z okresu II wojny światowej.

Atrakcje w weekend

Główną część imprezy zaplanowano w weekend (2-3.06) w Ogrodniczkach (na terenie dawnej żwirowni). W programie są: prezentacja służb mundurowych, pokazy współczesnych oraz historycznych oddziałów militarnych, historyczne dioramy obejmujące różne epoki, rekonstrukcja potyczki z 1944 r. (niedziela), spotkania z ciekawymi gośćmi. Podczas Pikniku można będzie zobaczyć ciężki współczesny sprzęt wojskowy, m.in. armatohaubicę Krab wraz z wozem dowodzenia oraz półgąsienicowym half trackiem Sd.Kfz.

Jak dojechać, gdzie zaparkować?

Tradycyjnie Białostocka Komunikacja Miejska uruchomiła linię specjalną kursującą do Ogrodniczek. Autobusy wyjeżdżać będą z centrum przesiadkowego przy rzece Białej - w piątek (1.06) od godz. 11.00, a w weekend - od godz. 10.00.

Zmotoryzowani uczestnicy imprezy będą mogli zaparkować samochody w specjalnie wyznaczonym miejscu - będzie to gotowy, ale jeszcze nie oddany do użytku fragment obwodnicy Ogrodniczek. Obowiązywać będzie opłata parkingowa w wysokości 5 zł - przeznaczona zostanie na młodzieżową drużynę strażacką.

Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.

Program: VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

802 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39