Na szczyt zabrał maskotkę syna. Himalaista z Białegostoku zdobył kolejny ośmiotysięcznik

2024.03.11 07:29
Manaslu to ósmy najwyższy szczyt Ziemi. Białostoczanin Jarosław Zdanowicz, pokonując liczne wyzwania i przeciwności losu zdobył górę. O swoim sukcesie opowie na najbliższym spotkaniu w ramach cyklu "Ciekawi Świata".
Na szczyt zabrał maskotkę syna. Himalaista z Białegostoku zdobył kolejny ośmiotysięcznik
Fot: Materiały organizatora

Jarosław Zdanowicz to urodzony w Białymstoku wspinacz wysokogórski z 36-letnim doświadczeniem. Swoją przygodę rozpoczynał w skałkach Jury, dziś zdobywa ośmiotysięczniki.

W wieku 52 lat wyruszył na Gasherbrum II (8035 m n.p.m.), gdzie trwała jego dwumiesięczna ekspedycja. Zdobycie szczytu zajęło mu 27 dni. Sukces ten odniósł w towarzystwie Janusza Adamskiego i Denisa Urubki, bez użycia dodatkowego tlenu i wsparcia Szerpów. Jednak to nie koniec sukcesów białostoczanina.

Trzeciego września 2023 roku Jarosław Zdanowicz w towarzystwie Łukasa Łagożnego, wylądowali w Katmandu z zamiarem zdobycia Manaslu, bez użycia tlenu i pomocy Szerpów. Manaslu to ośmiotysięcznik, zajmujący ósme miejsce pod względem wysokości na Ziemi. Położony jest w północnej części Nepalu.

Mimo trudności, obaw i wyzwań związanych z ryzykiem śmierci, postanowili ruszyć w drogę. Pod koniec swojej podróży, w swoich plecakach mieli zapasy wody i trzy pary rękawic, ale najważniejsze było to, co mieli w duszy - silną wolę i determinację. Jarosław Zdanowicz wiedział, że musi wnieść na szczyt maskotkę swojego syna, którą ukrył w kieszeni kombinezonu. To była dla niego obietnica, którą musiał spełnić. 23 września 2023 roku Jarosław Zdanowicz i Łukasz Łagożny stanęli na szczycie Manaslu. O tej niesamowitej historii będzie można dowiedzieć się więcej na spotkaniu w ramach "Ciekawi Świata".

Spotkanie "Manaslu – droga na szczyt", które poprowadzi Jarosław Zdanowicz w ramach cyklu "Ciekawi Świata" odbędzie się we wtorek (12 marca) w Klubie Fama.

Więcej informacji: Ciekawi Świata: Jarosław Zdanowicz: Manaslu – droga na szczyt

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1729 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39