Na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego zostanie wybudowanych 6 punktów czerpania wody

2024.01.18 09:07
Kilka podlaskich gmin wzbogaci się o punkty czerpania wody do celów przeciwpożarowych. Będą rozlokowane na długości rzeki Narew. Podpisano już umowę na budowę pierwszego z nich.
Na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego zostanie wybudowanych 6 punktów czerpania wody
Fot: UM Łapy

Duży zastrzyk pieniędzy na działania służące ochronie przyrody

18 (z 23) parków narodowych w październiku ubiegłego roku podpisało umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie modernizacji, rozbudowy i budowy systemów przeciwpożarowych. Łączna kwota na ten cel przekazana przez NFOŚiGW wyniosła ponad 52 miliony złotych.

- Zwiększyliśmy finansowanie parków z około 80 do ponad 140 milionów złotych rocznie, aby ochrona w parkach mogła być realizowana skutecznie. Dofinansowanie pozwala dobrze zabezpieczyć parki narodowe przed zagrożeniem pożarami. Życzę jednak, aby ten sprzęt i inwestycje nie musiały być wykorzystane w pożarze. Inwestycje w systemy ostrzegania przed pożarem, to wszystko, co potrzebne, aby ograniczyć ryzyko i zmniejszyć ewentualne skutki pożarów. Świadczą o tym, chociażby wydarzenia takie jak pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Dlatego życzę wszystkim parkom podpisującym umowy sprawnej realizacji inwestycji – mówiła Małgorzata Golińska, ówczesna sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

W województwie podlaskim na środki mogą liczyć:
- Biebrzański Park Narodowy,
- Narwiański Park Narodowy,
- Wigierski Park Narodowy.

Punkty czerpania wody do celów ppoż. na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego

Zgodnie z podpisaną przez Narwiański Park Narodowy umową, w sumie na długości rzeki Narew, objętej terenem Narwiańskiego Parku Narodowego i jego otulin, zostanie wybudowanych sześć - równomiernie rozmieszczonych - punktów czerpania wody do celów przeciwpożarowych. Ponadto punkty te mogą również służyć wodowaniu jednostek pływających służb wykonujących zadania na wodzie oraz okolicznym mieszkańcom.

Budowy planowane są w gminach: Suraż, Łapy, Turośń Kościelna, Sokoły i Tykocin.

Burmistrz Krzysztof Gołaszewski podpisał już z dyrektorem Narwiańskiego Parku Narodowego Grzegorzem Piekarskim porozumienie w sprawie udostępnienia części gminnej nieruchomości o nr 470 w Bokinach w celu realizacji inwestycji polegającej między innymi na budowie wspomnianego punktu czerpania wody do celów przeciwpożarowych.

Zgodnie z harmonogramem przedsięwzięcie "Ochrona przeciwpożarowa – Narwiański Park Narodowy" ma rozpocząć się w styczniu 2024 roku i potrwać do końca 2026 roku.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1212 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39