Nabór do Służby Więziennej. 20 osób na 1 miejsce

2013.05.14 00:00
Ostatnie nabory w jednostkach służby więziennej na Podlasiu pokazują, że młodzi coraz chętniej aplikują do służb mundurowych. Pomimo iż praca lekką nie jest, kandydatów przyciąga pewna płaca i stabilne stanowisko.
Nabór do Służby Więziennej. 20 osób na 1 miejsce
Fot: Michał Zagłoba/Służba Więzienna w Białymstoku

Najbardziej oblegane było stanowisko strażnika działu ochrony w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze, gdzie tamtejsze służby mają do obsadzenia trzy wolne wakaty. Wystarczyło 8 dni rekrutacji, by do placówki wpłynęło 60 podań, w tym wiele od kobiet. Kolejne aplikacje wciąż napływają.

Pod koniec 2012 roku białostocki areszt śledczy w ciągu 2 dni zebrał około 60 podań o przyjęcie do służby - informuje kapitan Michał Zagłoba, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowej Służby Więziennej w Białymstoku. O pracę w charakterze strażnika starały się tam 4 kobiety.

Jakie wymagania stawiane są kandydatom na strażników? Michał Zagłoba zapewnia, że podobne jak w innych służbach: co najmniej średnie wykształcenie, polskie obywatelstwo, uregulowany stosunek do służby wojskowej i niekaralność. Chętny do objęcia takiego stanowiska musi wykazać się również sprawnością fizyczną i odpowiednimi predyspozycjami psychicznymi.

Choć wymagania rekrutacyjne nie są wygórowane, nie każdy nadaje się do tej pracy.
- Bez wątpienia praca strażnika nie jest pracą dla każdego. Oprócz dobrej kondycji fizycznej kandydat musi cechować się bardzo dużą odpornością na stres, pracować bowiem będzie w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi – wyjaśnia Michał Zagłoba. - Ważne jest także, aby był osobą asertywną.

Nie odstrasza to jednak potencjalnych kandydatów. Praca w służbach mundurowych wciąż kojarzona jest ze stabilnością finansową i przejrzystą ścieżką kariery.

Strażnik działu ochrony w stopniu szeregowego na początek może liczyć na wynagrodzenie w wysokości około 2000 zł miesięcznie na rękę. Pensja obejmuje podstawę, dodatek za stopień, dodatek za wysługę lat i dodatek służbowy, który przyznawany jest uznaniowo przez kierownika jednostki.

Joanna Kulik
joanna.k@bialystokonline.pl

1258 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39