Nadchodzi kolejna edycja festiwalu Underground/Independent! Co w programie?

2024.02.23 11:13
Już 14 marca w sercu Białegostoku rozpocznie się kolejna edycja festiwalu Underground/Independent, mającego na celu promowanie kultury niezależnej wśród mieszkańców naszego miasta. W programie znajdują się projekcje filmowe, koncerty, warsztaty oraz wystawy artystyczne.
Nadchodzi kolejna edycja festiwalu Underground/Independent! Co w programie?
Fot: Radek Kamiński
23. Festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT?

W ramach tegorocznej edycji festiwalu na białostoczan czekać będą liczne atrakcje filmowe, w tym aż dziewięć produkcji dokumentalnych i fabularnych oraz produkcje na pograniczu tych gatunków. Wydarzenia festiwalowe rozpoczną się od premiery filmu "Czy pamiętasz ten Białystok?" autorstwa Cezarego Chwicewskiego, który przeniesie widzów w oniryczną podróż po stolicy Podlasia z lat 1985-2005. Kolejnymi propozycjami filmowymi są "Ziarno Świadomości" oraz "Orlando – moja polityczna biografia".

Program festiwalu znalazł również miejsce dla nowych kobiecych głosów w kinie. Jednym z nich będzie nagrodzony na festiwalu w Cannes i nominowany do Oscarów 2024 film "Cztery córki", którego reżyserką jest Kaouther Ben Hania. Swoją podlaską premierę będzie miała także produkcja dokumentalna Igi Łapińskiej pt. "Szkoła, świat". Film ten opowiada historię małej miejscowości Chlebiotki, położonej kilkadziesiąt kilometrów od Białegostoku. Na pokazie obecni będą zarówno twórcy produkcji, jak i mieszkańcy tej wsi. Festiwal będzie również okazją do zobaczenia filmu "Imago" Olgi Chajdas, który przedstawia historię młodej kobiety dążącej do lepszego życia w czasach PRL-u.

Jednak Underground/Independent to nie tylko kino. W harmonogramie przewidziane są również dwa koncerty. Na scenie pojawi się młody zespół Ninja Episkopat, którego muzyka to połączenie jazzu, improwizacji, elektroniki i rozrywki. Wystąpi również duet Jarzmo, czyli Piotr Nowak i Kasia Bobik. Ich projekt nawiązuje z kolei do współczesnej muzyki gitarowej, rocka i tradycyjnej muzyki.

Harmonogram wydarzeń obejmuje również dwie wystawy artystyczne. Pierwsza z nich to prace grafika, plakacisty i rysownika Wojciecha Stefańca, który jest odpowiedzialny za oprawę graficzną tegorocznego festiwalu. Zaprezentowana zostanie również ekspozycja obrazów i grafik autorstwa białostockiego rapera, poety i malarza Michała Ciruka. W programie wydarzeń znajdują się także warsztaty rodzinne DIY "Pod własnym dachem", prowadzone przez Małgorzatę Tarasewicz-Wosik.

Organizatorem festiwalu jest Białostocki Ośrodek Kultury – DKF "GAG".

Pełny harmonogram: Festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? 2024

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

791 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39